Co je to STAG? Co dělá studentský senátor nebo senátorka? Jak se dostanu z Olomouce do světa? A do jakého spolku se můžu přihlásit? Tyto a spoustu dalších otázek určitě budou mít noví studenti naší univerzity. A právě především pro ně jsme připravili speciální vydání magazínu Žurnál UP/Student, který vyjde tento čtvrtek.
Inspiraci, tipy, rady, to vše nabízí nový Žurnál UP/Student. Je určen především nastupujícím studentům, pro které je náš unisvět zcela nový. Ale nejen jim. Vždyť kolik z letošních druháků opravdu zažilo kvůli pandemii covidu-19 studentský život v Olomouci? Proto jsme nachystali číslo, které naznačí, jak vlastně univerzita funguje a jaké mají studenti příležitosti a šance. A jak jinak než osobním příkladem. Třeba jako v případě studentských senátorů a senátorek. „Příjemně mě překvapilo, že nás studenty berou kolegové senátoři – vážení profesoři a docenti – jako rovnocenné partnery. Hlas studenta má stejnou váhu jako akademika,“ odpovídá například na otázku, co ho na práci senátora překvapilo, Marek Stratilík z právnické fakulty, který je místopředsedou Akademického senátu UP.
V čísle nemůže chybět rozhovor, a kdo jiný by měl studentům představit školu, její přítomnost i budoucnost než rektor Martin Procházka? Jak říká titulek – studenti k němu budou mít dveře otevřené. „Přál bych si, aby se právě studenti zapojovali do života univerzity co nejvíce, aby se o svou alma mater zajímali, aby byli součástí důležitých jednání a jejich hlas byl slyšet. Chci jim jako rektor nabídnout opravdu otevřené prostředí.“
Říká se, že krize člověka prověří, v případě doktorandky Terezy Kalouskové to platí stoprocentně. Právě ona, která pracuje i na zahraničním oddělení, se totiž stala v době lockdownu pomocníkem zahraničních studentů, kteří zůstali ve městě. Její mimořádnou aktivitu vyzdvihl Aspen Institute CE a udělil jí cenu pro mladého lídra střední a východní Evropy. „To je přeci slušnost. Když vidím člověka, který potřebuje pomoct, tak se neotočím a nebudu dělat, že to není můj problém,“ říká Tereza. Její příběh najdete v Žurnále UP. Stejně tak je v tomto speciálním magazínu i portrét Lucie Madleňákové z právnické fakulty. Jak a proč se z aktivní studentky a senátorky stala akademičkou? Dozvíte se.
Dá se skloubit vysokoškolské studium a sport? Na příkladu našich olympioniků plavkyně Barbory Janíčkové a šermíře Jakuba Jurky je vidět, že to lze. Nalistujte si stranu 38 nového čísla. Vystudovat v Olomouci, nasbírat zkušenosti ve světě a pak je zase zúročit na své mateřské univerzitě. To je ve zkratce story naší „udržitelné“ koordinátorky Zuzany Huňkové. Jak by se měla univerzita změnit? A jak se může změnit každý z nás, aby to planeta neměla tak těžké? Zjistíte, když nás budete číst. A pokud vás nepřekvapí „zelená“ uni, tak možná student učitelství výtvarky, který maluje a miluje češtinu, ano. Je totiž z Číny. Seznamte se v magazínu s umělcem, který si říká Han Snow.
V novém čísle toho ale je mnohem víc. Najdete v něm stručné zásady kyberbezpečnosti, zjistíte, že univerzita nejsou jen studenti a akademici, že je nás mnohem, kteří „jsme také UP“ a jsme rádi. Nechybí informace o našich dobrovolnících, stejně jako zkušenost s podporou Nadačního fondu UP. Bude i porce vědy, informace o dění na fakultách, tipy na dobré čtení nebo film. To vše nabídne nové číslo magazínu se studentskou obálkou Jakuba Čermáka.
Magazín bude jako vždy k dispozici na fakultách, v UPointu, v knihovně a především na Zbrojnici v době Meet UPu.