Karbon – pozdrav z prvohor. Výstava, ve které se můžete vrátit 360 milionů let zpátky v čase a stát se svědky velkého rozvoje obyvatel močálů a tůní, obojživelníků a plazů. Instalována bude v Handkeho sále Vlastivědného muzea v Olomouci od 23. června do 22. října 2023. Jedním z autorů výstavy je Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty, který zároveň pracuje i ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
„Pokud chcete více poznat tento dramatický úsek dějin Země, musíte projít celou naší novou výstavou. Podíváte se na mapu tehdejšího světa a na nezvyklou polohu jednotlivých kontinentů. Zjistíte, že naši budoucí republiku zahřívalo tropické slunce. Seznámíte se také s rostlinami a živočichy, kteří v té době žili. A to díky našim muzejním sbírkám minerálů, hornin i zkamenělin,” vysvětluje Tomáš Lehotský.
Výstava je věnována geologickému útvaru, který je hojně zastoupen v České republice i na Olomoucku. Karbonské horniny totiž budují prakticky celý Nízký Jeseník i Drahanskou vrchovinu. Tvoří i nejvyšší „hanáckou horu“ Velký Kosíř. Ostatně i historické jádro města Olomouce je postaveno na skále z karbonských slepenců a drob.
Výstavu připravili geologové Tomáš Lehotský a Vladimíra Jašková z Muzea a galerie v Prostějově. V rámci výstavy mohou návštěvníci vidět také výstavní panely, které doplňují četné sbírkové předměty vystavené ve vitrínách. „Panely pojednávají například o plavuních, přesličkách a kapradinách dosahujících obrovského vzrůstu, ukazují mladoprvohorní rozmístění kontinentů či zkameněliny, jež můžeme najít při toulkách nejen Nízkým Jeseníkem a Drahanskou vrchovinou,“ doplňuje Tomáš Lehotský.