Teologická fakulta nabízí online celoroční kurz pro zájemce o teologická témata

Sunday 21 July 2024, 7:07 – Text: Lenka Peřinová

Cyrilometodějská teologická fakulta UP otevírá v rámci celoživotního vzdělávání celoroční Zájmový kurz teologie online. Kurz je určen pro širokou veřejnost. Výuka bude probíhat formou video přednášek a samostudiem materiálů v programu Moodle – nutným předpokladem studia je počítačová gramotnost. Každý předmět doplní přímá výuka ve formě webinářů či konzultace online s vyučujícím. Bonusem kurzu je jeho flexibilita – účastník si předměty / studovaná témata i jejich počet vybírá dle svých osobních preferencí. Přihlášku už je možné posílat, deadline pro její podání je 15. září 2024. Kurz potrvá od 16. září 2024 do 9. května 2025.

„Vnímáme velký zájem napříč všemi generacemi o online vzdělávání v teologii a příbuzných oborech. Současný svět nepřestává být zdrojem otázek, které míří k samotným duchovním základům existence a vztahu k trojjedinému Bohu v lidských dějinách. Náš online kurz chce tomuto zájmu vyjít vstříc. Svým obsahem vede ke zvažování a promýšlení aktuálních výzev současného světa ve světle této nauky a v perspektivě mezináboženského a interkulturního dialogu,“ uvedl garant kurzu dr. Eduard Fiedler.

Zájemce o kurz má ohledně „rozvrhu“ volnou ruku – své lekce si zvolí podle svého zájmu. Ze studijního plánu je možné vybrat 2, 4 nebo 6 předmětů, cena kurzu se odvíjí od počtu zvolených předmětů. Ke každému předmětu proběhnou ve stanovených časech online webináře – pro studujícího představují možnost potkat se se svým vyučujícím, mít možnost s ním komunikovat a poslechnout si doplnění připravených video přednášek.

Výuku navolených předmětů doplní úvodní online setkání s garantem, který účastníkům kurzu poskytne praktické informace k organizaci a uvede je do studia teologie v současné době. Kurz uzavře závěrečná společná online evaluace / setkání s garantem. Výhodou tohoto kurzu je flexibilita a svoboda při výběru předmětů. Odpadají také povinnosti spjaté s klasickou formou vysokoškolského vzdělávání.

„Varianta se šesti vybranými předměty umožňuje během jednoho studijního roku absolvovat ucelený soubor předmětů a získat komplexní znalosti některé z oblastí teologického studia. Případným opakovaným studiem této varianty může absolvent v průběhu tří let získat dobré teologické vzdělání, aniž by musel procházet systémem zkoušení charakteristickým pro klasické univerzitní studium,“ dodal Fiedler.

Cena:

  • Varianta se 2 předměty – 3.900 Kč
  • Varianta se 4 předměty – 6.900 Kč
  • Varianta se 6 předměty – 9.900 Kč

Přihláška: https://czv.upol.cz/cs/registration/3555/detail/terms

Předměty k výběru (2024/2025):

Úvod do duchovního života (Mgr. Marta Cincialová, Th.D.)

Předmět si klade za cíl uvést účastníky kurzu do duchovního života, předpokládá víru a náboženskou zkušenost nebo alespoň vážný zájem o spiritualitu a je doporučen především těm, kdo chtějí svou křesťanskou zkušenost prohloubit.

Témata: Člověk jako Boží obraz – křesť. antropologie, hřích, milost, přirozenost. Teologální ctnosti. Zákonitosti a fáze duch. vývoje, modely duch. cesty v dějinách křesť. spirituality. Křesťanská zralost. Modlitba - zákl. formy a vývoj modlitby, lectio divina, meditace křesťanská a nekřesťanská. Křesťanská askeze a její smysl, nesprávné pojetí askeze a falešné představy o Bohu. Duchovní rozlišování, smysl pokušení, vášně a neřesti. Přirozené ctnosti. Povolání ke svatosti a osobní povolání. Prostředky duchovního života, překážky na duchovní cestě.


Úvod do studia Bible (ThDr. Lucia Hidvéghyová, Ph.D.)

Účastníkům kurzu se dostane uceleného uvedení do historických knih Starého zákona s důrazem na strukturu, vznik a teologické myšlenky jednotlivých spisů.


Pentateuch a historické knihy SZ (Mgr. Stanislav Pacner, Th.D.)

Účastníci kurzu získají základní přehled o prostředí, ve kterém vznikaly biblické texty, o náboženské tradici Izraele, o procesu vzniku biblických knih a o dějinách předávání biblických textů. Seznámí se s hlavními věroučnými traktáty o Písmu, tj. s problematikou jeho kánonu, inspirace a pravdivosti. Získají přehled o dějinách a pravidlech výkladu bible i o hlavních církevních dokumentech pojednávajících o Písmu svatém.

Témata: obsah, stavba, okolnosti vzniku a hlavní teologické myšlenky Pentateuchu; dále knih Jozue, Soudců, Rút, Samuelových, Královských, Paralipomenon, Ezdráš, Nehemjáš, Ester, Tobiáš, Judit a Makabejských.


Prorocká a mudroslovná literatura SZ (doc. RNDr. Ivana Vlková, Th.D.)

Účastníci kurzu získají základní orientaci v prorocké a mudroslovné literatuře Starého zákona a schopnost vnímat specifický charakter jednotlivých knih.

Témata: “Prorocký fenomén” v kultuře starověkého Blízkého východu, jeho specifika v biblické literatuře, situace izraelského národa v době, kdy vznikají jednotlivé prorocké a mudroslovnými knihy Starého zákona, prorocké knihy Starého zákona, srovnání biblické mudroslovné literatury s mudroslovnou literaturou okolních kultur, mudroslovné a poetické knihy Starého zákona.


Nový zákon I (doc. Dr. Petr Mareček, Th.D.)

Účastníci kurzu získají základní znalosti o utváření novozákonního kánonu a o předávání a uchovávání textu Nového zákona, získají schopnosti objasnit okolnosti vzniku probíraných novozákonních knih a popsat jejich specifické literární a teologické charakteristiky.

Témata: Pojem Nového zákona, utváření novozákonního kánonu. Dějiny novozákonního kánonu, text Nového zákona: nejdůležitější rukopisy řeckého textu; staré překlady; textová kritika, Seznámení s politickým a náboženským pozadím novozákonní doby, Podrobný úvod do všech čtyř novozákonních evangelií a Skutků apoštolů: okolnosti vzniku, literární charakteristiky, obsah a členění, teologie.


Nový zákon II (doc. Dr. Petr Mareček, Th.D.)

Účastníci kurzu získají základní znalosti o okolnostech vzniku probíraných novozákonních knih. Účastníci kurzu získají také schopnosti popsat specifické literární a teologické charakteristiky probíraných novozákonních knih.

Témata: Listy Nového zákona, život apoštola Pavla, tzv. protopavlovské listy – přímý autor apoštol Pavel – okolnosti vzniku, literární charakteristiky, členění, obsah, obsah, teologie, tzv. deuteropavlovské listy – Pavlovo jméno v záhlaví těchto listů, avšak jeho autorství je sporné – okolnosti vzniku, literární charakteristiky, obsah a struktura, teologie, List Židům a katolické epištoly (Jak, 1 a 2 Petr, 1–3 Jan, Jud): okolnosti vzniku, literární a teologický charakter, Janovo zjevení: fenomén apokalyptické literatury; okolnosti vzniku, literární a teologický charakter.


Základy liturgiky (doc. Ing. Pavel Kopeček, Th.D.)

Předmět seznámí účastníky kurzu s teologickým pojetím liturgie a zdůrazní její paschální rozměr jako slavení událostí spásy. Vnitřní podstata liturgie je při slavení prezentována a sdílena skrze vnější verbální a neverbální prvky.

Témata: Základní liturgika – pojem liturgie, liturgie jako věda v dějinném kontextu; povaha křesťanské liturgie; liturgie jako komunikační proces, slovo a gesta v liturgii; přírodní prvky v liturgii, liturgické předměty; liturgické shromáždění – osoby a služby v liturgii; liturgie a čas; liturgický prostor; liturgie a umění.


Novinky:

Vybrané kapitoly z dějin filozofie (prof. Martin Cajthaml, Ph.D.)

Přehled hlavních filozofických směrů, nejvýraznějších postav a hlavní myšlenky filozofů jednotlivých historických epoch nabídne kurz Vybrané kapitoly z filozofie. Posluchač získá znalosti dějin filosofie rozsahem a hloubkou srovnatelné se znalostmi absolventa bakalářského studia filozofie na filozofických fakultách v ČR. Bude schopen zasvěceně vykládat hlavní myšlenky filozofů a kriticky reflektovat získané poznatky a interpretovat v jejich světle současné dění.

Témata: Vznik, povaha a vývoj antické filosofie. Iónští přírodní filosofové: Thalés, Anaximandros, Anaximenés, Hérakleitos; Parmenidés a eleaté. Sofisté: Prótagorás, Gorgiás; Sókratés. Platón. Aristotelés. Filosofické školy doby helénismu: stoa, skepticismus, epikurejci. Plótinos a novoplatonismus. Augustin. Přechod mezi starověkem a středověkem: Boethius, Cassiodór, Isidór. Ranná scholastika: Alcuin, Scotus Eriugena, Anselm z Canterbury. Vrcholná scholastika: Albert, Tomáš, Bonaventura, Duns Scotus. Pozdní scholastika: Ockham. Renesance: Bacon, Pico, Ficino, Kusánský, Montaigne. Descartes a racionalismus 17. stol. Britský empirismus: Locke, Berkeley, Hume.  Kant. Pokantovská německá klasická filosofie: Fichte, Schelling, Hegel. Poklasická filosofie v 19. stol./scientistická linie: Comte, Mill, Brentano. Poklasická filosofie v 19. stol. iracionalistická line: Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche.


Patrologie I. a II. (doc. Mgr. et Mgr. Vít Hušek, Th.D., doc Mgr. Jana Plátová, Ph.D.)

Život a dílo církevních otců představí Patrologie I. a II. Kurz nabídne základní orientaci v dějinách starokřesťanské literatury s důrazem na literaturu řeckou a latinskou. Posluchači získají schopnost vnímat specifika myšlení východních i západních teologů prvních století, seznámí se s biografickými daty, literárně historickým rozborem díla, a především s přínosem jednotlivých autorů pro další vývoj teologického myšlení.

Témata (I.): Představení předmětu, vztah k jiným disciplínám, základní studijní postupy a materiály.  Novozákonní apokryfy. Doba „apoštolských otců“. Období apologetů a mučedníků. Období prvních herezí a sporů o ortodoxii. Počátky křesťanských škol. Počátky latinské křesťanské literatury.

Témata (II.): Ariánská kontroverze a Nicejský koncil 325. Kappadočtí otcové a Konstantinopolský koncil 381. Řečtí pastýři, exegeti a asketi 4. století. Latinští pastýři, exegeti a asketi 4. století čili latinská patrologie zlatého věku I. Augustin z Hippo a jeho dědictví čili latinská patrologie zlatého věku II. Teologické spory 5. století, Efezský koncil 431 a Chalcedonský koncil 451. Patristická literatura pozdního období.


Religionistika (doc. Jaroslav Franc, Th.D.)

S vědeckými přístupy ke zkoumání náboženských jevů se seznámí posluchači předmětu Religionistika. Získají základní orientaci v dějinách a metodologii religionistiky, přehled hlavních světových náboženství a porozumí vztahu religionistiky a teologie. Účastníci budou schopni rozlišit náboženské tradice v historii i současnosti a dozví se, jaká je základní charakteristikou novodobé religiozity včetně nových spiritualit. Budou se také orientovat v základní religionistické literatuře.

Témata: Metoda, předmět a stručné dějiny oboru. Vztah religionsitiky k dalším vědním disciplínám: o prospěšnosti religionistiky. Systematizace oboru. Historický výzkum a lingvistické zkoumání. Kontextuální výzkum. Fenomenologie náboženství. Aplikovaná hermeneutika. Kognitivní religionistika.  Základní typologie světových náboženství. Indická náboženství: dharmická tradice.  Buddhismus. Čínská náboženství. Japonská náboženství: šintoismus. Židovství. Islám.


Církevní dějiny starověku a středověku (Mgr. Vít Hlinka, Ph.D.)

Do historických období starověku a středověku zavede posluchače kurz Církevní dějiny starověku a středověku. Posluchač získá základní orientaci a faktografické znalosti těchto historických období s akcentem na schopnost zasadit události do dobového kontextu a porozumět důležitým historickým problematikám křesťanství těchto dějinných etap v perspektivě různorodých metodologických přístupů. Účastníci se naučí analyzovat a interpretovat určené klíčové dobové prameny, které budou nedílnou součástí obsahu kurzu, a budou schopní kriticky hodnotit sekundární literaturu.

Témata: Počátky církve, doba apoštolská a poapoštolská. Náboženská mentalita člověka helénistické doby. Gnoze. Manicheismus. Mithraismus. Židé v antickém světě. Šíření křesťanství a jeho pronásledování. Konstantinovský obrat a jeho dopad na stát a církev. Instituce papežství, hlavní postavy. Počátky mnišství. Hlavní postavy církevních Otců a jejich dílo. Synodalita v antické církvi. Vztah církve k herezím. Stěhování národů, zánik západořímské říše. Počátky evangelizace germánských kmenů a Evropy. Rozkol mezi východní a západní církví. Cyrilometodějská misie. Gregoriánská reforma, emancipace církve a vrchol papežské moci. Křížové výpravy. Církev ve středověkém českém státě. Vývoj řeholního života. Mendikantské řády. Boj papežství s císařskou mocí ve středověku. Středověký člověk, jeho svět a zbožnost. Devotio moderna. Avignonské papežství a velké papežské schizma. Církev v době lucemburské. Husitství, husitské války a vývoj české církve v 15. století. Koncily viennský, kostnický a basilejský; konciliarismus.


Církevní dějiny v raném novověku (doc. Tomáš Parma, Ph.D. et Ph.D.)

Cílem kurzu je poznání základních rysů dějin křesťanství v dobách raného novověku v různých projevech jejího života a se zřetelem ke specificky českému vývoji. Účastníci získají znalosti z církevních dějin, schopnost vidět vazby mezi jednotlivými problémy a obdobími a dokáží zasadit vývoj teologie do historického kontextu. Naučí se interpretovat vybrané typy historických pramenů.

Témata: Všeobecný úvod do církevních dějin raného novověku.  Humanismus a renesance. Dvě reformy, jejich souběhy a střety: protest a kontinuita. Tridentský koncil a jeho význam. Doba konfesionalizace a konfrontace mezi protestantským a katolickým světem. Situace české církve v habsburské monarchii (16.-18. století). Problematika turecké expanze a její důsledky. Třicetiletá válka. Postavení církve po třicetileté válce. Baroko a barokní zbožnost. Jansenismus a galikanismus jako modelové příklady vývoje. Protireformace a katolická reforma v českých zemích.  Otázka „tajných nekatolíků“ a směřování k tolerančnímu patentu. Inkvizice, proces s G. Brunem a G. Galileim. Čarodějnické procesy v Evropě a v českých zemích.  Misijní činnost církve v raném novověku.  Osvícenství a jeho projevy v Evropě a v církvi. Josefinismus. Zrušení jezuitského řádu a vznik nových řeholních společností v 18. a 19. století.


Církevní dějiny v 19. a 20. století (doc. PhDr. Jitka Jonová, Th.D.)

Přehled vybraných historických událostí církevních dějin 19. a 20. století v širším dějinném kontextu s důrazem na porozumění důsledkům těchto událostí a jejich vlivu na společnost a církev nabídne předmět Církevní dějiny v 19. a 20. století. Posluchači se naučí chápat kontinuitu, složitost i relativitu historického vývoje církve těchto historických období a dospět tak ke schopnosti utvořit si samostatný úsudek k činnosti v současnosti.

Témata: Sekularizace na příkladu Francie (francouzská revoluce) a Německa.  Doznívající josefinismus, konkordát, cyrilometodějská jubilea, česká katolická moderna.  Pius IX a I. Vatikánský koncil. Tradice sociálních encyklik, modernismus a antimodernismus.  Lateránské dohody, encykliky Pia XI. proti nacismu, fašismu a komunismu. Pius XII. a druhá světová válka. Postavení katolické církve v Československu (1918–1945). Papežství 2. pol. 20. stol. Jana XXIII. Pavel VI, Jan Pavel I., Jan Pavel II., II. Vatikánský koncil, vatikánská „Ostpolitik“, Katolická církev v Československu 1945–1989.

Kontakty:

Garant kurzu: Mgr. et Mgr. Eduard Fiedler, Ph.D., e-mail: eduard.fiedler@upol.cz

Informace o kurzech celoživotního vzdělávání: Mgr. Edita Lukášová, tel. 585 637 174, e-mail: edita.lukasova@upol.cz

Back

Privacy settings

We use cookies and any other network identifiers on our website that may contain personal data (e.g. about how you browse our website). We and some of the service providers we use have access to or store this data on your device. This data helps us to operate and improve our services. For some purposes, your consent is required to process data collected in this way. You can change or revoke your consent at any time (see the link at the bottom the page).

(Essential cookies enable basic functions and are necessary for the website to function properly.)
(Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us to understand how our visitors use our website.)
(They are designed for promotional purposes, measuring the success of promotional campaigns, etc.)