Z rukou rektora Univerzity Palackého Martina Procházky převzal Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj UP historik a iberoamerikanista Ivo Barteček, dřívější děkan Filozofické fakulty UP. Ocenění obdržel při příležitosti životního jubilea.
Ivo Barteček, od roku 2018 emeritní profesor Univerzity Palackého, obdržel při příležitosti životního jubilea Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj UP. Medaili převzal z rukou rektora UP Martina Procházky, v jeho pracovně se s gratulací připojili Jana Burešová z katedry historie FF UP, Jan Stejskal, děkan FF UP a kancléř univerzity Martin Tomášek.
„Vážím si ocenění, které je provázeno mou mateřskou univerzitou, a to v roce univerzitního výročí, 450 let od založení. I toto zavazuje," uvedl Ivo Barteček.
Absolvent historie a německé filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a Humboldtově univerzitě v Berlíně začal působit jako vysokoškolský učitel počátkem devadesátých let 20. století. Habilitační i profesorské řízení absolvoval na Univerzitě Palackého v oboru Obecné dějiny. V letech 1998–2004 byl vedoucím katedry historie FF UP, v letech 2003 - 2010, tedy ve dvou funkčních obdobích, zastával i funkci děkana FF UP. V letech 2012–2014 byl děkanem Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně.
V profesní kariéře se zabýval dějinami novověku, v postgraduálních seminářích se specializoval na dějiny iberoamerického světa. Věnuje se středoevropsko-latinskoamerickým vztahům, vystěhovalectví a exilu, dějinám cestopisu. Je autorem řady publikaci, absolvoval několik desítek zahraničních studijních a konferenčních pobytů v Evropě, Jižní Americe, USA, Izraeli a Japonsku.
„Svůj čas dělím mezi historii a umění, věnuji se proměnám společností a reflexi těchto proměn uměním. To vše v čase novověku. Téma vystěhovalectví a exilu, Čechů v cizině, sleduji na příkladech Latinské Ameriky a ´modelové evropské laboratoře´- v Chorvatsku,“ doplnil laureát ocenění.
Ivo Barteček je členem správního výboru Československého ústavu zahraničního Praha, členem redakčních rad několika časopisů, je organizačně i pedagogicky aktivní v Asociaci starožitníků České republiky, lektorem Rudolfinské akademie AS ČR, kde přednáší na téma Společnost a umění/Světové umělecké sbírky. Paralelně se témuž věnuje i na Univerzitě Palackého v rámci Univerzity třetího věku. Kurátorsky činný je v rámci 3KinoFest Praha a ve 3Kino Art Pasáž Praha.