Botanická zahrada PřF návštěvníkům nabízí kvetoucí rostliny i přívětivé klima

Po rozbřesku mohou návštěvníci vidět kvést v české přírodě velmi vzácný ibišek trojdílný.
Foto: V. Dvořák. Autorem snímku v textu je O. Blahoušek.
Čtvrtek 8. srpen 2024, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Horka s teplotami nad třicet stupňů jsou pro lidský organismus velkou zátěží. Nalézt úlevu před přímým sluncem můžete nejen na horách nebo koupalištích, ale i v botanické zahradě přírodovědecké fakulty. Návštěvníci se mohou schovat pod vzrostlými jerlíny, ořechovci či ořešáky nebo obdivovat vzácný ibišek trojdílný. Otevřeno je každý pracovní den od 8:00 do 18:00.

„Tvrdí se, že ořešák královský umí vytvořit velmi přívětivé klima a stín jeho listů patří k těm nejpříjemnějším. Před slunečními paprsky je možné se schovat rovněž v přednáškovém sále Josefa Otruby, kde je až do konce srpna nainstalována výstava výtvarných pracích studentů Slovanského gymnázia Olomouc, kteří různými technikami ztvárnili své představy o rostlinách, botanice a propojení našich dvou institucí,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

V botanické zahradě je také jezírko, jehož hladina je nyní zarostlá drobnou, ale listy nápadnou rostlinou – závitkou mnohokořennou. Z jezera mohou lidé napájet model koryta řeky Moravy, který ukazuje přirozeně meandrující tok řeky vedoucí přes Litovelské Pomoraví. „Jeden z posledních hravě edukačních prvků patří k novinkám v zahradě a stal se zejména mezi dětmi velmi populární,“ podotkl Václav Dvořák.

Zahrada je momentálně zahalena do žlutých tónů různých, převážně severoamerických druhů hvězdnicovitých rostlin. V květu jsou krásnoočka, janeby a některé druhy slunečnic. Na slatiništi lze vidět i jednu z nejvyšších bylin české přírody – mléč bahenní, který v Česku roste vzácně na jižní a jihovýchodní Moravě.

„Kdybych měl návštěvníkům dát tip na nejzajímavější rostliny, které v botanické právě kvetou, doporučil bych navštívit zahradu v ranních hodinách. Po rozbřesku totiž mohou vidět kvést v české přírodě velmi vzácný ibišek trojdílný. Tato drobná kytka s nápadně velkým květem totiž kvete pouze několik hodin během rána a dopoledne. Z dalších rostlin to je třeba exotický kajeput třezalkolistý, ze kterého se vyrábí známý tea tree olej,“ dodal Václav Dvořák.