Jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, který působí také na přírodovědecké fakultě a v jejím Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů, převzal na konci srpna v Mnichově prestižní Schrödingerovu medaili za rok 2017. Světová asociace teoretických a výpočetních chemiků (WATOC) mu ji udělila za vynikající práci v oblasti nekovalentních interakcí.
„Světová asociace teoretických a výpočetních chemiků cenu uděluje jednou za rok jednomu laureátovi. Je to tedy velmi prestižní ocenění a já si ho velmi vážím,“ řekl profesor Hobza.
Za velkou poctu označil i možnost vystoupit s plenární přednáškou na kongresu asociace, který se koná jednou za tři roky. Svoji přednášku zaměřil právě na nekovalentní interakce. O svých zásadních výsledcích na tomto poli, včetně objevu nepravé vodíkové vazby, hovořil před zhruba 1500 kolegy, navíc ve velkém sále Mnichovské filharmonie.
„Představil jsem i naše současné výzkumy a výhledy do budoucna. Mimo jiné jsem zmínil rovněž plány, které máme s kolegy v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů. Přednášku jsem si velmi užil. A nejlepší byla následná, velmi bohatá diskuze,“ sdělil své dojmy profesor Hobza.
Od roku 1987 medaili obdrželi například dva nobelisté John A. Pople a William Lipscomb. Jejím nositelem je i další vynikající český chemik Josef Michl.
Profesor Hobza získal světovou proslulost díky objevu nepravé vodíkové vazby. K jeho dalším významným vědeckým počinům patří objasnění role patrových interakcí v DNA a proteinech a také vysvětlení úlohy disperzní energie v biomakromolekulách. Získal řadu významných ocenění včetně České hlavy a je také členem Učené společnosti ČR. Opakovaně figuruje v prestižním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers.