Chystá se druhý Zaměstnanecký dobrovolnický den

Grafika: Žurnál UP
Pondělí 19. srpen 2024, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Pomoci zlepšit místo, v němž žiju nebo pracuju, podat pomocnou ruku tam, kde je to potřeba, a zároveň se pobavit s kolegy. To vše zažije ten, kdo se zapojí do Zaměstnaneckého dobrovolnického dne na Univerzitě Palackého. Po loňské úspěšné premiéře se letos zaměstnanci univerzity pustí do společné práce 8. října. Registrovat se a vybírat si z nabízených příležitostí je možné už nyní.

Vysazování stromků, údržba zeleně, natírání laviček nebo třeba úklid zámku či hradu. Tam všude můžou pomoci dobrovolníci z UP. V tomto roce spojí síly se zaměstnanci Krajského úřadu Olomouckého kraje a Magistrátu města Olomouce.

Garantem Zaměstnaneckého dobrovolnického dne všech tří zaměstnavatelů je Dobrovolnické centrum UP. To dohodlo pro dobrovolníky z UP spolupráci s jedenácti partnery, kteří vytipovali 250 míst, kde by se jim pomocné ruce hodily. Podobně jako v prvním ročníku i tento podzim je akce zaměřená především na udržitelnost a na úpravu veřejného prostoru a zeleně.

„Aktivity univerzitního dobrovolnického centra vždy rád podporuji. Těší mě, že našim zaměstnancům není jejich okolí lhostejné a že jsou ochotní pomoci i bez nároku na odměnu. Je to praktická ukázka toho, jak univerzita plní svou třetí roli pro společnost a komunitu, jíž jsme součástí,“ uvedl rektor UP Martin Procházka. Rektor také udělí rektorské volno těm zaměstnancům, kteří se aktivně zapojí.

Co je dobré vědět? Zaměstnanecký dobrovolnický den se na UP uskuteční 8. října od 8:15 do 14:30 hodin. Pokud se rozhodnete zapojit, zaregistrujete se ZDE. Vyberete si, kde chcete napřít své síly. Registrace jsou otevřeny do 30. září (nebo do vyčerpání dobrovolnických příležitostí). Univerzita vás pak vybaví potřebnými ochrannými pomůckami, odvoz mimo Olomouc bude zajištěn společnými autobusy. Na zvoleném místě vás vždy bude čekat někdo ze zástupců partnerů, kdo poskytne potřebné informace i odborné vedení. Těšit se můžete i na poděkování na konci programu, například formou netradiční prohlídky partnerských prostor nebo pečení buřtů.

Ohlasy účastníků prvního ročníku:

Skvělá organizace, příjemná atmosféra a dobrý pocit z odvedené práce! Určitě se rád zúčastním i příště.

Bylo moc fajn snížit svoji uhlíkovou stopu participací na sázení háje. Těším se na další akci, třeba znovu na Mírově!

Atmosféra byla skvělá a rovněž dobrovolníci z jiných pracovišť, se kterými jsem se seznámila a strávila s nimi příjemný den.

Na Mírově bylo o nás krásně postaráno, k dokonalosti chyběla snad už jen masáž. ZDD může být klidně několikrát do roka.

Skvělá akce a nápad! Těším se na další ročník. Bylo by moc fajn, kdyby se zaměstnanecký dobrovolnický den stal každoroční tradicí.

Na dobrovolnický den jsem se moc těšila a nezklamal mě. Určitě si přeji, aby v této činnosti univerzita pokračovala. Byla to skvělá příležitost pro lidi, kteří mají touhu dělat konkrétní věci pro ostatní, ale nemají kde ji naplnit nebo nemají odvahu se jen tak sami do něčeho zapojit. Patřím mezi ně a jsem ráda, že univerzita přišla za mnou a cestu k dobrovolnictví mi takto usnadnila. Akce byla povedená, lidé nadšení, občerstvení skvělé a počasí milosrdné. I spojení zaměstnanců univerzity a krajského úřadu při jednom díle bylo moc fajn.

Bylo to bezva. Měl by si to vyzkoušet každý, kdo potřebuje „dobít“ baterky :-)