Dvoudenní s třiatřiceti přihlášenými příspěvky rozdělenými do čtyř jednacích bloků a průběžně na šedesát účastníků v publiku. Takový byl v číslech 13. ročník mezinárodní vědecké konference Olomoucké debaty mladých právníků. Právnická fakulta ji pořádala začátkem října v Pevnosti poznání.
Smyslem konference je již od jejího založení vytvořit platformu nejen pro prezentaci dílčích výsledků doktorandských výzkumů, ale také pro konstruktivní diskuzi doktorandů, s akademiky i právníky z praxe. Tématem letošního ročníku byly Výzvy demokracie. „Ve svých příspěvcích se účastníci věnovali dílčím tématům obecnějších problémů, které v současné společnosti rezonují. Sekce jsme se již druhým rokem snažili sestavovat ne striktně podle oborů, ale spíše tak, aby na sebe navazovaly tematicky. Ukazuje se, že to hodně přispívá k diskuzi, která je na akcích tohoto typu nejpřínosnější,“ řekla Olga Pouperová, proděkanka pro doktorský studijní program a rigorózní řízení.
Vedle čtyř jednacích sekcí bylo součástí konference také plenární zasedání. U mikrofonu se postupně vystřídali Jan Grinc, odborník na ústavní právo z Karlovy Univerzity v Praze, David Hejč, odborný asistent na brněnské katedře správní vědy a správního práva, a Marianna Novotná, expertka na občanské právo z univerzity v Trnavě.
Po loňské premiéře pořadatelé opět jednu sekci vyhradili příspěvkům a jednáním v anglickém jazyce. Svůj příspěvek v ní přednesl i Ayyoub Jamali, který studuje na PF UP doktorský program International and European Law. Stal se tak prvním aktivním účastníkem konference z tohoto nového programu.
Na konferenci se sešli mladí vědci z právnických fakult v Olomouci, Praze, Brně, Bratislavě, Trnavě nebo Krakově. „Jsem rád, že jsem se této akce mohl opět účastnit a prezentovat svůj příspěvek. Jsem tu už asi popáté. Pomalu se bohužel dostávám mimo cílovou skupinu tohoto sympózia, což je mi líto. Pokaždé si totiž odvážím cenné poznatky a hlavně kontakty na nové kolegy,“ zhodnotil setkání Miroslav Sedláček z pražské fakulty, který svůj letošní příspěvek nazval Spory projednávat, nebo vyšetřovat?.
Jan Hak, doktorand z olomoucké právnické fakulty, se na debaty přihlásil podruhé. „Vloni jsem stihl jen část programu, letos už celý. Myslím, že se tu sešly kvalitní příspěvky, které se navíc podařilo tematicky vhodně seřadit, takže bylo možné v několika případech slyšet vícero postojů k jedné problematice hned za sebou. Jediné, co je z mého pohledu škoda, že mohlo být více účastníků. Když se akce koná v bezprostřední blízkosti fakulty, mohli by ji využít i magisterští studenti,“ dodal Jan Hak.
Výstupem z konference, kterou fakulta pořádá nepřetržitě od roku 2007, bude recenzovaný sborník příspěvků v elektronické podobě.