Festival MusicOlomouc nabídne českou tvorbu v repertoáru zahraničních ansámblů

Repro: Žurnál Online
Pondělí 14. říjen 2024, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Šestnáctý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc nabídne v pěti večerech nejnovější českou tvorbu v podání zahraničních hudebních těles. Během festivalových koncertů se společným podtitulem CZECH IT! zazní devět světových premiér. Představí se rakouský PHACE Ensemble, portugalsko-český projekt LeavingRoom, chorvatský Synchronos Ensemble, švýcarská klavíristka Talvi Hunt a Moravská filharmonie Olomouc pod vedením íránsko-estonského dirigenta Arashe Yazdaniho.

MusicOlomouc klade v roce 2024, v Roce české hudby, důraz především na zastoupení české hudby v repertoáru zahraničních ansámblů. Mezi skladbami, z nichž převážná většina vznikla v posledních patnácti letech, se jako první rozezvučí program předního rakouského ansámblu pro soudobou hudbu PHACE Ensemble. Olomouckému publiku se toto těleso premiérově představilo již v roce 2017, nyní bude tím, kdo 16. října v Kapli Božího těla UC UP festival zahájí. Ve složení flétna, saxofon, violoncelllo, kontrabas a klavír nabídne ve světové premiéře skladbu Unbridgeable Gulf českého skladatele Slavomíra Hořínky a mimo jiné i dvě kompozice českých skladatelů působících v zahraničí – Ondřeje Adámka a Otty Wankeho.

V úterý 22. října se pak uskuteční česká premiéra multimediálního hudebně-divadelního projektu LeavingRoom. Autorem uvedeného díla je česko-slovinsko-portugalská tvůrčí skupina skladatelů a umělců Andrikopoulos-Hána-Medek-Medková-Medek-Rocc-Zouhar. Tématem této multimediální kompozice jsou měnící se vztahy v kontextu individuálních vztahů i v rámci globalizované společnosti.

Vůbec poprvé na festival zavítá chorvatský Synchros Ensemble, který 30. října nabídne koncert, v němž zazní pět světových premiér. V úterý 5. listopadu pak vystoupí Talvi Hunt, švýcarsko-estonská klavíristka, která se v Olomouci poprvé bude prezentovat sólově. V závěrečném koncertu ve čtvrtek 7. listopadu se posluchači mohou těšit na první české provedení klavírního koncertu Georga Friedricha Haase, dále skladeb Františka Chaloupky a Ondřeje Adámka. Do programu bude zařazena i zcela nová kompozice Marka Keprta. Vše se nabídne v podání Moravské filharmonie Olomouc a zahraničních hostů – dirigenta Arashe Yazdaniho a klavíristky Rei Nakamury.

MusicOlomouc 2024, jehož jednotlivé koncerty se uskuteční v Kapli Božího těla Uměleckého centra Univerzity Palackého a v Redutě Moravské filharmonie Olomouc, pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc. Festival se koná ve dnech 16. října až 7. listopadu. Více o festivalu a program zde.