O ekonomii, o filozofii, o proměnách našeho světa i našeho přemýšlení o něm mluvil před publikem v kině Metropol Tomáš Sedláček. Ekonom, filozof a vysokoškolský pedagog byl totiž hostem Univerzity Palackého, který dostal příležitost pronést tradiční výroční přednášku. Tu škola pořádá na počest prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera.
Tomáše Sedláčka přivítal v Olomouci rektor UP Martin Procházka, který připomenul historii výročních přednášek. „Tradice těchto přednášek započala v roce 1994 při 100. výročí narození J. L. Fischera, prvního rektora obnovené olomoucké univerzity. V letošním roce si tak připomínáme 130. výročí od narození tohoto s naší univerzitou spjatého filozofa, sociologa a rektora naší alma mater,“ uvedl Martin Procházka a dodal, že měsíc listopad, v němž se obvykle tato přednáška koná, nebyl zvolen náhodou. J. L. Fischer se totiž narodil 6. listopadu 1894. V souladu s tradicí také předal Tomáši Sedláčkovi pamětní medaili UP.
Hosta pak publiku představil Martin Mach, který působí na rektorátě a na Právnické fakultě UP a byl jedním z navrhovatelů letošního přednášejícího. „Tomáš Sedláček ve svých pracích často zdůrazňuje, že ekonomie není jen o číslech a grafech, ale také o lidských hodnotách a smyslu života. Věří, že budoucnost nejen ekonomie spočívá v růstu na duchu a poznání, nikoli v neustálém zvyšování materiální produkce. Tímto přístupem navazuje na myšlenky Josefa Ludvíka Fischera, který také hledal hlubší smysl a strukturu v lidském poznání a společnosti. Což je v plném souladu s tvrzením Tomáše Sedláčka, že ‚není totiž nic ekonomicky výhodnějšího než dobrá filozofie‘,“ zmínil Martin Mach.
Tomáš Sedláček se v přednášce nazvané Metamorfózy těla, duše a ducha ekonomie zaměřil na to, jak se v lidských dějinách proměňuje hmota, poznání a smysl ekonomie. Záznam přednášky si můžete pustit níže.