Karolína Ohnisko: FFest bude oslavou těch, kteří tvoří, chtějí inspirovat a být inspirováni

Grafika: FF UP
Čtvrtek 15. srpen 2024, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Autorská čtení spisovatelů z řad posluchačů a absolventů Univerzity Palackého, poezie, slam poetry i přednášky literárních, divadelních a filmových osobností, které dříve studovaly na Filozofické fakultě UP. To vše a mnohem víc nabídne FFest, nový festival studentské kreativity.

Umělecké centrum Univerzity Palackého, prostory Filozofické fakulty UP v ulici Křížkovského, také Červený kostel a například Jazz Tibet Club a kulturní centrum Variace budou patřit k místům, kde se na podzim vůbec poprvé uskuteční festival studentské kreativity FFest. Má propojit a zviditelnit literární, filmové a divadelní události.

„Naši studenti a studentky jsou velmi tvůrčími osobnostmi, často organizují literární, filmové i divadelní akce, jež jsou určené nejen ostatním studentům, ale i veřejnosti. S nápadem propojit tyto kreativní organizátory a organizátorky i jejich na sobě nezávislé akce pod záštitu jednoho festivalu přišel během loňského roku proděkan naší fakulty Petr Bilík, a to s cílem zviditelnit a posílit kreativitu v rámci fakultní i univerzitní komunity a navázat na tradici olomouckých literárních festivalů. S jeho myšlenkou se záhy ztotožnila řada studentských spolků i vedení kateder filozofické fakulty, navíc s vědomím, že jde také o reakci na potřebu zvýšení studentského well-beingu a možností praktického vyžití,“ uvedla referentka pro vnější vztahy FF UP Lucie Suková, jež je zároveň i členkou produkčního týmu nové přehlídky.

Cílem festivalu, který je určený nejen studentkám a studentům Univerzity Palackého včetně těch, jež studují zdejší Univerzitu třetího věku, ale i široké veřejnosti, je propojit všechny, kteří mají rádi literaturu, film, divadlo a hudbu.

„Přehlídka se chystá nabídnout autorská čtení studentských spisovatelů i těch, kteří UP absolvovali. Nabídne i básnická čtení. Velmi se těšíme na obnovenou soutěž studentské filmové tvorby s názvem VŘED i na elitní slamový večer, už jen proto, že z FF UP pocházejí rovnou dva republikoví mistři slamu,“ dodala Lucie Suková.

Součástí festivalu bude i speciální hospodský kvíz, přednáška z cyklu Pointa i besedy s literárními influencery. Podle vedoucí produkčního týmu přehlídky Karolíny Ohnisko se jako slibné jeví i prolnutí festivalového dění s literární sekcí Dnů židovské kultury či přítomností české populární influencerky a popularizátorky literatury Zoe Meixnerové.

„Debatu o literárním provozu bude garantovat naše katedra bohemistiky. Jedním z vrcholů přehlídky by měla být prezentace studentských talentů a představení dnes již známých autorů a autorek z absolventských řad. Celý festival by měl být oslavou těch, kteří tvoří, chtějí inspirovat ostatní a být inspirováni,“ dodala vedoucí produkce Karolína Ohnisko.

V rámci festivalu se uskuteční i křest almanachu, vzniklého u příležitosti třicátého výročí pořádání Literární soutěže Univerzity Palackého. Přehlídka nabídne také přednášky, ve spolupráci s Vydavatelstvím UP pak i zajímavý workshop.

„Letošní ročník je jakýmsi prvním experimentem, proto jsme jej připravili formou oslovení konkrétních spolků a kateder. Nad programem držíme dohled především proto, aby se vešel do daného časového a prostorového rámce. V současné době už zbývají jen minimální možnosti zapojení. I tak budeme velmi rádi za jakékoliv další impulzy,“ doplnila Karolína Ohnisko. Zdůraznila přitom, že už v následujících ročnících by stávající produkční tým iniciativu rád předal co nejvíce do rukou studentů a aktivitu tak zřetelněji rozšířil na celou UP.

Festival studentské kreativity FFest se uskuteční od 8. do 17. listopadu.

Studentský filmový festival VŘED

Pokud jste studenty/kami UP nebo jiné vysoké školy mimo specializované obory audiovizuální tvorby a podíleli jste se v posledních dvou letech na amatérském audiovizuálním díle, přihlaste jej na studentský filmový festival VŘED 2024! Formulář je dostupný ZDE. Přihlášení je možné do 30. září.

Studentské autorské čtení

Píšete? Prózu nebo poezii? Tohle je unikátní příležitost, kdy můžete své texty přednést a dostat tak svou tvorbu do povědomí veřejnosti. Inspirujte a zároveň načerpejte inspiraci ze skvělé atmosféry studentského autorského čtení, které se uskuteční 14. listopadu v rámci FFestu v Divadelním sále v Konviktu. Jedinou podmínkou je studovat na UP.

Do 31. srpna na e-mail autorske.cteni@email.cz pošlete své jméno, několik vět o sobě a ukázku své tvorby (v případě prózy 5–10 normostran, z poezie okolo 10 básní).

Domácí básnění

Hledáme básnířky a básníky na autorské čtení Domácí Básnění v rámci univerzitního festivalu FFest, které se odehraje 15. listopadu. Do naší otevřené výzvy se můžou přihlásit všichni studující se svými básněmi v rozsahu maximálně pěti normostran. Z přihlášených vybereme tři vystupující, kteří budou v rámci večera číst s vybranými publikovanými autory.

Příspěvky posílejte na e-mailovou adresu spolek.poskole@gmail.com nejpozději do 20. října.

Domácí Básnění je autorské čtení poezie, které se již šestým rokem pořádá v literární kavárně Druhý domov. V rámci něj se na jednom pódiu setkávají zavedení autoři s těmi začínajícími. Smyslem je setkávání různých generací a oslava básnického Slova. Básnění pořádá univerzitní kulturní spolek Po škole, který se kromě poezie věnuje autorskému divadlu, více na Facebooku nebo Instagramu.