Nejmodernější multifunkční CBCT rentgenový přístroj, který umožňuje zhotovovat detailní 3D snímky celého obličeje a úst, nově využívají na Klinice zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Zařízení se okamžitě stalo důležitým pomocníkem ve výzkumech, které na klinice provádějí.
Pro kliniku jde o výrazný technologický posun. „Oproti staršímu zubařskému CBCT, které jsme dosud využívali, nové zařízení Viso G7 umí při jednom stání pacienta pořídit nejen CBCT hlavy nebo OPG snímek čelisti, ale také 3D fotografii obličeje a zároveň tyto jednotlivé snímky dokáže spojit dohromady. Výhodou jsou také nízké dávky záření, které zařízení ke snímkování využívá, kdy zatížení pacienta můžeme podle potřeby regulovat,“ přiblížila přednostka kliniky Iva Voborná.
„Díky propojení s intraorálním scannerem a 3D tiskárnou, které jsme nově také pořídili, jsme schopni si vytvořit jakéhosi 3D pacienta, rekonstrukci jeho hlavy, kterou můžeme využít například při výzkumu zaměřeném na faktory růstu nebo proměny obličeje související s konkrétními vadami,“ dodala s tím, že již nyní probíhají studie, při kterých jsou snímky a rekonstrukce z nového vybavení používány.
„Probíhá například výzkum z oblasti navigované endodoncie, kdy si v podstatě zevnitř vyfotíme zub a na základě toho si můžeme předvytvořit postup, jak tento zub ošetřit. Dříve jsme tyto endodontické šablony dělali ručně z pryskyřice. Další z výzkumů se týká například autotransplantací, kdy se zub určený k autotransplantaci díky CBCT zobrazí v 3D podobě v systému, posléze se vytiskne na 3D tiskárně v reálných rozměrech a v rámci vytvoření místa pro jeho uložení do nové pozice v čelisti se použije jako předtvar. Nejčastěji dochází k přesunu třetího moláru (stoličky – pozn. red.) do pozice prvního moláru. Věřím, že s novým moderním vybavením v těchto i dalších výzkumech můžeme dále pokročit, získat více vzorků a tím pádem validnější výsledky, které potom budeme schopní lépe odpublikovat,“ uzavřela Iva Voborná.
Pořízení CBCT rentgenového přístroje Viso G7 i dalších zmíněných zařízení bylo financováno z projektu Podpora doktorských studijních programů na Univerzitě Palackého v Olomouci, v rámci něhož jsou napříč univerzitou rekonstruovány prostory či nahrazováno zastaralé či nekompatibilní vybavení využívané Ph.D. studenty pro jejich vědeckou práci. Rozpočet projektu činí téměř 190 milionů korun.