Opustit ustálený vzorec představ o slovenských Romech přiměje čtenáře nová publikace kulturních antropologů z filozofické fakulty, kteří v ní představují výsledky tříletého terénního výzkumu ve vybraných vesnicích Slovenska. Originální grafické zpracování, díky němuž je třeba v knize listovat odzadu, zároveň ilustruje vliv stereotypů na lidské vnímání.
Kniha s názvem Etnografie sociální mobility. Etnicita, bariéry, dominance, kterou vydalo Vydavatelství FF UP, přináší svědectví o historickém i aktuálním sociálním vzestupu Romů ve vybraných lokalitách Spišského regionu. Dvojice autorů Jaroslav Šotola a Mario Rodríguez Polo spolu s týmem spolupracovníků situovali svůj terénní výzkum do čtyř vesnic, jejichž romští obyvatelé nenaplňují běžné představy o lidech žijících na okraji společnosti. Zvolené téma zároveň umožnilo odkrýt a popsat překážky a tlaky, kterým romská menšina čelí.
„Prezentované výsledky mimo jiné přesvědčivě dokládají, že pokud jsou alespoň částečně potlačeny sociální bariéry a diskriminace omezující životní dráhy Romů, mohou jednotlivé rodiny i celé lokální komunity dosáhnout životní úrovně, která se směle vyrovná sociálním standardům místních ne-Romů, či je dokonce předčí,“ uvedl Jaroslav Šotola z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Zájem o historické podmínky sociální mobility části slovenských Romů vedl ale podle autorů zároveň k neradostnému zjištění: „I když dotyční jedinci plní požadavky na vzájemné soužití, potýkají se ve svém životě nadále s bariérami a negativním tlakem ne-romské majority,“ doplnil Mario Rodríguez Polo z téhož pracoviště.
Téměř třísetstránková kniha olomouckých antropologů upoutá již svou ojedinělou grafickou úpravou. Publikaci je při četbě nutno obrátit a číst pozpátku, což čtenáře nutí k opuštění zaběhnutých stereotypů vnímání. „Kniha je zavěšena v deskách vzhůru nohama, a když ji čtenář obrátí, zjistí, že v ní musí listovat odzadu dopředu, “ objasnila Lenka Pořízková, ředitelka Vydavatelství FF UP. „Ačkoli na grafický záměr upozorňuje hned první strana knihy, nachytali se už mnozí, včetně pracovníků knihoven, kteří se snažili ´vadné´ výtisky reklamovat u nakladatele,“ dodala. Obracení stran zprava doleva podle ní ale nijak neomezuje celkové vyznění textu. „Velmi aktuální a závažné téma navíc slibuje zaplnit společenskou poptávku a vyvolat odbornou diskuzi,“ zdůraznila Lenka Pořízková.