Knihovna Univerzity Palackého rozšířila možnosti ke studiu. Ve Zbrojnici zpřístupnila novou studovnu využívající prostory dosavadní jazykové učebny.
„Potřeby studentů se v posledních letech výrazně proměnily. Knihovnu potřebují nejen ke studiu, ale také jako místo setkávání. A této potřebě vycházíme vstříc sdílením učebny. Studenti potřebují místnost, kde by si mohli kupříkladu popovídat o seminární práci, pracovat na společných projektech, ale také sami v tichu studovat,“ vysvětlila Helena Sedláčková, ředitelka Knihovny UP, co stálo za vznikem nové studovny. Možnost objevila v lepším využití jazykové učebny, v níž se uspořádal rozvrh tak, aby byla ve volných chvílích přístupná každému, kdo bude potřebovat. Místnost se nachází ve stejném křídle jako vstup do knihovny, je v přízemí hned za recepcí. Učebnu je možné využívat od osmi hodin ráno do desáté večer.
Studenti nové prostory uvítali. „Je to dobrý nápad a myslím, že učebnu využiju při psaní bakalářské práce a učení na státnice,“ reagovala Jiřina Kučerová, studentka z pedagogické fakulty.
Učebna je přístupná studentům, akademikům, všem zaměstnancům. Mohou se v ní scházet všichni ti z UP, kteří potřebují společně pracovat a nerušit přitom ostatní. Je vhodná pro setkávání různých spolků nebo pro přednášky menších skupin. Je možné si ji zarezervovat na stránkách knihovny nebo přes recepci.
„Snažíme se studentům a dalším návštěvníkům z řad UP co nejvíce zpříjemnit podmínky pro jejich práci,“ řekla ředitelka Knihovny UP a dodala, že ji zajímají názory návštěvníků knihovny. „Jsem velmi ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu a návrhy na zlepšení. Pokud to je v našich možnostech, vycházíme studentům vstříc,“ doplnila.
Knihovna už v minulosti rozšířila své služby, v knihovně Zbrojnice i ve svých pobočkách – fakultních knihovnách, kromě knih je možné si půjčit třeba nabíječky a vedení také přemýšlí nad přisvětlovacími lampičkami k notebookům. „Velký úkol, který stojí před knihovnami dneška, je pomocí nových informačních technologií uvolnit ruce knihovníkům, převážně absolventům vysokých škol knihovnických. Bylo by dobré, aby mohli v daleko větší míře pracovat adresně jako oboroví knihovníci, a více tak pomáhat studentům i akademické obci při využívání všech zdrojů, a to jak klasických, tak i elektronických, které knihovna nabízí,“ vysvětlila Helena Sedláčková.