V Červeném kostele Vědecké knihovny Olomouc je až do začátku března k vidění panelová výstava Květy trpělivosti, která vznikla ve spolupráci Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Muzea umění Olomouc a zájemcům poodhaluje symbolický význam květinových motivů v liturgickém umění.
Výstava je jedním z výstupů již dokončeného projektu CMTF UP a Národního památkového ústavu zaměřeného na historické liturgické textilie, péči o ně a jejich prezentaci a je spjata se stejnojmennou publikací kněze a historika umění Radka Martinka, který se těmito textiliemi dlouhodobě zabývá.
„Vzácná liturgická roucha jsme nejprve fyzicky veřejnosti představili v létě roku 2022 výstavou v kryptě olomoucké katedrály. Na ni navázaly reprízy, které již mají podobu panelových instalací – velkoformátových fotografií s komentáři – a představují výběr těch nejzajímavějších exponátů. První repríza se uskutečnila v prostorách CMTF UP vzápětí po výstavě v kryptě, druhá obohatila litomyšlský kostel Povýšení sv. Kříže v rámci loňského festivalu Smetanova Litomyšl,“ uvedla Helena Zápalková z Muzea umění, která za výstavou společně s Radkem Martinkem a vedoucí katedry církevních dějin a dějin křesťanského umění CMTF UP Jitkou Jonovou stojí.
Návštěvníci Červeného kostela si mohou prohlédnout celkem dvacet panelů prezentujících zejména zajímavé historické liturgické textilie, mezi nimiž nechybí například votivní kasule s vyobrazením tzv. Ferdinandova mluvícího kříže, v jejíž symbolice je propojena radostná i tragická linka života císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka Štěpána. Vedle textilií jsou představeny i zlatnické předměty a malířská díla, v jejichž výzdobě sehrály rostlinné a květinové motivy a jejich symbolika důležitou roli.
„V kráse, v křehkosti a současně pomíjivosti květin byla spatřována paralela s lidským životem. Jejich zobrazování v umění mělo proto často symbolický význam, který byla na bohoslužebných předmětech hluboce propojen s křesťanským mystériem oslavovaným v liturgii,“ dodala Helena Zápalková, která zájemce výstavou během její vernisáže provedla.
Výstava Květy trpělivosti. Květinové motivy v liturgickém umění a jejich symbolický význam je v olomouckém Červeném kostele k prohlédnutí do 9. března. Provozní dobu kostela a další informace najdete zde.
Výše zmíněnou knihu Radka Martinka Květy trpělivosti vydalo Vydavatelství UP, v jehož e-shopu je možné ji také zakoupit. O Květech trpělivosti a vyšívání urozených dam jste si mohli přečíst také v dřívějším vydání magazínu Žurnál, jehož elektronickou podobu najdete zde (nalistujte stranu 22).