Dvacítka absolventů, kteří v Olomouci ukončili svá medicínská studia před šedesáti lety, si v sobotu na lékařské fakultě zopakuje slavnostní promoci. Spolu s diamantovými absolventy na studentský život zavzpomínají i někdejší medici, kteří svou alma mater opustili v roce 1988. K účasti na jedinečné absolventské události zvou organizátoři i současné studenty a pedagogy.
Dvě generace bývalých studentů olomoucké medicíny, které dělí tři desítky let, přivítá fakulta v sobotu 7. dubna ve „starých“ Teoretických ústavech a v jejich nové Dostavbě. Absolventi tak budou mít možnost potkat se znovu se svými někdejšími spolužáky i se současnými pedagogy, studenty a děkanským týmem a prohlédnout si modernizované prostory, kde kdysi studovali.
Diamantoví absolventi podruhé v historii
Pozvánku na Diamantovou promoci přijaly dvě desítky z celkového počtu 154 posluchačů, kteří v roce 1958 absolvovali studium všeobecného nebo zubního lékařství. Slavnostním ceremoniálem, při němž znovu složí promoční slib a převezmou absolventský diplom, je provede rektor Jaroslav Miller, děkan Milan Kolář a proděkana Eliška Sovová. „Diamantovou promoci považujeme za vyvrcholení i potvrzení vztahu mezi absolventem a jeho alma mater. Minulý rok se konala poprvé a už tehdy bylo úžasné sledovat, co naši absolventi dokázali. A to nemluvím jen o profesorech a docentech, ale i o lékařích, kteří celý život sloužili lidem,“ zdůraznila Eliška Sovová.
Historicky první setkání absolventů po šedesáti letech od promoce uspořádala fakulta v roce 2017 na podnět emeritního přednosty olomouckého Ústavu farmakologie Jaroslava Jezdinského. Slavnostního promočního aktu se tehdy zúčastnilo 17 někdejších studentů lékařské fakulty.
Profesní kořeny na fakultě
Ve stejný den se do Olomouce sjedou také účastníci společného setkání absolventů, pedagogů a studentů lékařské fakulty Kořeny/Radicés 2018, tentokrát s mottem „Ars medicinae longa, vita brevis“. Jeho program připravují již tradičně absolventi, kteří promovali před třiceti lety.
K letošním „třicátníkům“ patří i současný děkan Milan Kolář, který se svou alma mater strávil kromě studia i celý další profesní život. „Byla to a stále je krásná doba. Mám pocit, že to není třicet let, ale třicet měsíců. Těším se, že se vrátíme do kouzelných okamžiků studentských dob, kdy znovu sedíme v lavicích Velké posluchárny a čekáme, že přijde docent Laichman a začne přednáška z anatomie. Anebo ještě hůře: že budeme znovu psát připouštěcí testy ke zkoušce – sám nevím, jestli bych to zvládl,“ zavzpomínal Milan Kolář.
Jak připomněl, Kořeny jsou tradičně otevřeny i každému dalšímu absolventskému ročníku. „Chtěl bych, aby všichni účastníci setkání věděli, že lékařská fakulta vždycky byla, je a bude jejich alma mater. Proto jsme také akci Kořeny založili – abychom jasně ukázali, že naše profesní kořeny začínají právě na fakultě, na které jsme vystudovali a která nám zůstala v srdci,“ zdůraznil děkan, který své bývalé spolužáky uvítá za celé vedení fakulty a blok připravovaných přednášek zahájí tématem Mente et Corde/Rozumem a srdcem. Další příspěvky přednesou jeho někdejší spolužáci – současný zástupce přednosty Ústavu farmakologie Rostislav Večeřa, kardiolog z třinecké Nemocnice Podlesí Marian Branny a lékař Interního oddělení Vojenské nemocnice Olomouc Igor Tozzi.
„Kořeny/Radicés se letos konají po páté, od druhého ročníku je pořádají vždy absolventi, kteří toho roku oslavují 30 let od promoce. Nejvíce nás těší, že se díky této tradici opět potkají spolužáci, kteří by se už možná nikdy neuviděli. Navíc jsme pyšní, když můžeme ukázat, kam se lékařská fakulta za těch 30 let posunula,“ dodala proděkanka Eliška Sovová.
Komunikaci s absolventy, v jejímž rámci se každoročně koná i Zlatá promoce – podzimní setkání absolventů po padesáti letech, řadí lékařská fakulta mezi své priority. „Podle mého názoru jsme fakulta, která má nejvíce kontaktů na absolventy a neznám jinou lékařskou fakultu v České republice, která by například akce typu Kořeny pořádala,“ uvedla Eliška Sovová.