Uchazeči o studium všeobecného a zubního lékařství na olomoucké medicíně už napřesrok nemohou počítat s přijetím bez přijímacích zkoušek. Zájemce o anglické studijní programy čeká změna bonifikace. Takové jsou hlavní změny v přijímacím řízení pro akademický rok 2018/2019, které schválil senát lékařské fakulty na svém posledním zasedání v tomto semestru.
O prominutí přijímací zkoušky mohli dosud žádat uchazeči, kteří za celou dobu studia na střední škole dosáhli celkového průměrného prospěchu 1,1. Ostatním zájemcům o studium podmínky přijímacího řízení umožňovaly připočítat k výsledkům testů bonifikaci za středoškolský prospěch. Tyto kroky se fakulta rozhodla pro rok 2018/2019 zrušit. Nově bude také přijímat přihlášky ke studiu pouze v elektronické podobě.
„Současná gymnázia a střední školy nemají srovnatelnou úroveň, rozhodli jsme se proto prospěch nezohledňovat. Přijímací zkoušky tak budou absolvovat všichni zájemci o studium. Zároveň jsme se přizpůsobili trendu na většině ostatních lékařských fakult, které od toho také ustoupily,“ vysvětlila proděkanka pro studium Všeobecného lékařství a přijímací řízení Hana Kolářová.
Zásadní změny pocítí také zájemci o anglické studijní programy General Medicine a Dentistry. S okamžitým přijetím budou moci počítat ti, kteří při přijímacích testech dosáhnou 200 a více bodů. Uchazeči se ziskem 165 – 200 bodů budou zařazeni na tzv. waiting list. „Po zhruba třech měsících, kdy už budeme vědět, kolik zájemců máme celkem přihlášených, výsledky pohovorů a testů znovu posoudí komise, složená z pracovníků studijního oddělení, pedagogů z oborů chemie a biofyziky a z Ústavu cizích jazyků, a provede konečný výběr,“ objasnil proděkan pro zahraniční vztahy a anglické studijní programy Jiří Ehrmann. Nově bude fakulta bonifikovat uchazeče, kteří už získali vysokoškolský titul, zejména v oblasti biomedicíny nebo biotechnologií. Jazykový test nebudou muset absolvovat ti z nich, kteří vysokou školu vystudovali v anglicky mluvících zemích.
Vedle těchto zvýhodnění je připraven i systém penalizací. Dotkne se zahraničních uchazečů, kteří za uplynulé tři roky neabsolvovali studium biologie, chemie a fyziky nebo matematiky. Za absenci každého z těchto oborů bude při přijímacím řízení odečteno 10 bodů. „Zjistili jsme například, že mnozí uchazeči v posledních letech vůbec nedělali chemii. V prvním ročníku pak měli velké studijní problémy,“ dodal Jiří Ehrmann.
Cílem nově schválených změn není podle něj pouze výběr zahraničních studentů s dobrými středoškolskými znalostmi. „Jde zároveň o to, aby to byly zralé osobnosti a chovali se jako dospělí lidé. A to není záležitost pouze přijímaček, ale i velmi pevného nastavení pravidel hned v prvním ročníku. Studenti pak snáze a rychle pochopí, že ten systém je sice tvrdý, ale spravedlivý. Smyslem je nepodbízet se studentům a udržet standard lékařské fakulty na evropské úrovni,“ zdůraznil Jiří Ehrmann.
Senátoři lékařské fakulty na svém posledním zasedání v tomto akademickém roce schválili také výroční zprávy o činnosti a hospodaření fakulty za rok 2016 i složení disciplinární komise. K dalšímu jednání by se měli sejít až na začátku nového semestru.