Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Otisky soustředěné mysli aneb Proměny jazyka grafického umění

Foto: VUP
Sobota 10. srpen 2024, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Víte, že nebýt linolea na podlaze, nebylo by některých děl Pabla Picassa? Tušíte, jakou tiskařskou techniku měl v oblibě Edvard Munch? A čekali byste, že šablonová technika pop-artu Andyho Warhola má své předchůdce na Dálném východě stovky let před naším letopočtem? Nahlédněte do stručných dějin umělecké grafiky a poznejte, jak se proměňoval jazyk grafického umění. Pozoruhodnou cestu po historickém vývoji tiskových technik mapuje kniha Ondřeje Michálka Otisky soustředěné mysli. Grafika a její techniky, kterou vybíráme jako další tip k intelektuálně obohacujícímu letnímu čtení z produkce Vydavatelství UP.

„Historie umění tisku nabízí rozmanité zápletky. Některé techniky reprodukce obrazu postupem času zcela zmizí, jiné jsou nahrazeny levnějšími nebo rychlejšími, zatímco další se přesouvají z tiskáren do uměleckých ateliérů. A pak jsou případy, kdy se techniky, jejichž potenciál se zdánlivě vyčerpal, znovu vracejí do hry s novou perspektivou,“ říká v předmluvě knihy Ondřej Michálek. A tuto rozmanitost na dalších stránkách díky přehledným textům a obrazovým materiálům srozumitelně přibližuje.

Otisky soustředěné mysli čtenáře provázejí celým vývojem tisku od starých metod až po ty nejmodernější a nabízejí celistvý obraz o tom, jak se postupně proměňoval jazyk grafického umění. Jednotlivé kapitoly se věnují například dřevorytu, linorytu, mezzotintě, ale také ofsetu, digitálnímu tisku a méně známým tiskovým technikám. Každá část vysvětluje principy dané tiskařské techniky, zmiňuje nejvýraznější umělecké osobnosti, které s ní pracovaly, a především vše dokresluje množstvím obrazových příloh pro lepší představu o podobě dané techniky.

„Jde o historické dědictví, o něž pečují četná muzea na celém světě. A stará se o ně velké množství fanoušků a sběratelů, ale i těch, kdo s obdivuhodnou zručností napodobují staré technické postupy, které by jinak byly zapomenuty,“ uzavírá Ondřej Michálek. Otisky soustředěné mysli najdete na VUP shopu nebo ve Skriptárně na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 15% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 15% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně zde.