Padesátka vědců z dvanácti zemí se díky Institutu sociálního zdraví CMTF UP (OUSHI) sešla v polovině září v Hluboké nad Vltavou, kde se uskutečnilo čtyřdenní setkání odborníků v oblasti kvalitativního výzkumu. Česká republika se tak stala první zemí ze střední Evropy, která měla čest hostit konferenci tohoto druhu. Česko bylo také první zemí ze střední Europy, která splnila kritéria pro přijetí do mezinárodního projektu DIPEx International.
„Jde o jedinečnou celosvětovou spolupráci vědců, lékařů a pacientů, která se snaží obohatit naše chápání zkušeností lidí se zdravím, zdravotní péčí a nemocí a přinášet tyto nové poznatky do světa. Mám proto velkou radost, že letos byla České republice poprvé svěřena organizace mezinárodní konference DIPEx International. Milým překvapením pro všechny účastníky byla i účast senátora Tomáše Jirsy,“ uvedl hlavní řešitel a garant projektu prof. Peter Tavel.
Významná mezinárodní událost sdružila vědce a specialisty, kteří pracují s metodologií DIPEx (s Databází individuálních pacientských zkušeností). Inovativní metodologie, vyvinutá na Oxfordské univerzitě, je zaměřena na sběr, analýzu a sdílení kvalitativních dat týkajících se zkušeností pacientů s nemocemi, léčbou a zdravotní péčí.
„Komunita kolem metodologie DIPEx je specifická zejména svým přátelským přístupem jednotlivých vědců. Přestože se jedná o největší kapacity v oboru výzkumu zdraví, jsou velmi přátelští a vstřícní novým myšlenkám a nápadům,“ zhodnotila setkání dr. Kristýna Anna Černíková, jedna z organizátorek konference.
Dr. Kristýna Gábová, která připravuje výzkumy pro stránky www.hovoryozdravi.cz, dodala: „Bylo pro mě velkou inspirací a motivací setkat se osobně s lidmi, kteří dělají podobný typ výzkumu. Setkání představovalo jedinečnou příležitost pro výzkumníky a odborníky z různých částí světa sdílet své poznatky a budovat komunitu kolem této významné metodologie v oblasti výzkumu zdraví.“
Více o metodě DIPEx: https://oushi.upol.cz