Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva – stojí psáno v kalendáři u středy 17. listopadu 2021. Jen málokdo ze současných studentek a studentů si dokáže představit, o jaký boj se jedná a proč slavíme mezinárodní den studentstva zrovna v tento čas.
Má generace už nezažila útlak, perzekuci a pronásledování ze strany zločinného komunistického režimu. A už vůbec nemá v paměti (často už ani zprostředkovaně) věci, kterými si musela naše společnost procházet v roce 1939 v okleštěném a vojensky obsazeném státě. Právě kvůli absenci této paměti je velmi jednoduché zapomínat, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo. Je třeba za tyto hodnoty bojovat a chránit je. Nestačí jednou za rok přijít k volbám. O tom demokracie není. Svoboda nejsou jen naše práva, ale také naše povinnosti a odpovědnost. Je nutné být občanem po celý život a drobnými činy se každý den starat o to, abychom demokracii a svobodu posílili a uchovali pro ty, kteří přijdou po nás. Příslovečné „po nás potopa“ nemá v civilizovaném společenství své místo.
Před 82 lety se na studentské demonstraci chystal tyto hodnoty bránit i Jan Opletal, který za to nakonec zaplatil životem. O bezmála třicet let později vyhasl další život studenta – Jana Palacha, který se nesmířil s událostmi po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a s pasivitou veřejnosti. Další následovali.
Listopad 1989. I za přispění studentů přichází konec vlády jedné strany. Neznamená to ovšem, že je všechna práce dokonána a přes noc se ze všech stali občané v plném smyslu slova. Že stačily oběti Opletala, Palacha, Zajíce a dalších a budeme už navždy žít ve svobodné zemi. Ani zdaleka.
I 32 let po sametové revoluci je před námi stále stejný úkol: udržet demokracii a dále ji rozvíjet. Zamysleme se ale ještě také nad tím, jestli opravdu víme, co to demokracie je a jak funguje… Samo od sebe to nepůjde, je to nelehký úděl a přispět musí každý. Ne nutně velkým gestem, ale třeba jen malým symbolickým dílkem.
Vzpomeňme si v těchto dnech nejen na všechna známá jména, ale také na neznámé hrdiny, díky kterým můžeme žít ve svobodné zemi. Zároveň se ale dívejme dopředu, řešme naše aktuální problémy, postavme se čelem výzvám budoucnosti, a to tak, abychom uchovali odkaz generací, které zažily roky 1939 a 1989 a zaplatily tvrdou daň, díky které tu dnes jsme. Nebuďme lhostejní.
Michal Nguyen
student, 2. místopředseda AS FF UP, senátor AS UP, člen SK RVŠ
laureát Ceny Jana Opletala