Právnická fakulta zná jména studentů, které vyšle do celostátního finále prestižní soutěže v simulovaném soudním procesu – Lidskoprávní Moot Court. O dvou postupujících týmech rozhodlo fakultní kolo soutěže.
Chuť a odvahu zkusit si souboj argumentů mělo letos šest týmů. „Jsem rád, že v porovnání s minulým ročníkem přibylo přihlášených týmů. Na druhou stranu by zájem o tuto tradiční soutěž mohl být ještě větší. Zároveň je ale potřeba říct, že na studenty klade poměrně vysoké nároky,“ řekl fakultní koordinátor soutěže Zdeněk Červínek. Kvalita letošních soutěžících jej příjemně překvapila. „Bylo vidět, že odvedli kus práce a jejich výkony, zejména v ústním kole byly vynikající.“
Ústnímu kolu předcházela dlouhá příprava. Studenti museli nejprve nastudovat případ, odevzdat písemná podání a při samotném řízení museli být připraveni zastupovat obě strany sporu. V něm šlo tentokrát o takzvaný tvrzený nárok stěžovatelky na úhradu léku způsobilého prodloužit délku jejího života z veřejného zdravotního pojištění.
Zatímco vysokoškoláci se do role právníků vžívali, soudní senát tvořila trojice profesionálů. Výkony soutěžících hodnotili Ludvík David, soudce Ústavního soudu, Ondřej Mrákota, soudce Nejvyššího správního soudu a absolvent olomouckých práv, a Martin Kopa z katedry ústavního práva. „Oba postupující týmy podaly skvělé výkony. Rozdíl mezi nimi byl minimální,“ řekl při vyhlašování výsledků Ondřej Mrákota.
První místo nakonec porota přiřkla týmu ve složení Jaroslav Křepelka, Jiří Stýblo, Kristýna Šulková a Štěpán Vencl. „Úspěch byl pro nás bez nadsázky nečekaný. Navíc když jsme ve finále stáli proti soupeřům o dva tři roky starším. Soutěž je pro nás všechny obrovským přínosem především v oblasti time managementu a týmové spolupráce. Na vypracování písemného podání nebylo mnoho času, do toho škola, ale společnými silami jsme to zvládli,“ zhodnotil Jiří Stýblo, který druhým rokem studuje obor Právo.
Z druhého místa pak postoupili Anna Marie Hanušová, Jan Hudáč a Ondřej Pekárek. „Téma pro nás bylo velmi zajímavé a zároveň nás lákalo zkusit si, jak si s ním poradíme. Vzhledem k tomu, že budeme brzy státnicovat, chtěli jsme si vyzkoušet co nejreálnější případ z praxe. Já osobně jsem ještě neměla možnost řešit tak složitý případ,“ přiblížila motivaci Anna Marie Hanušová, posluchačka 4. ročníku oboru Právo.
Oba týmy nyní čeká příprava na celostátní finále, které se uskuteční na přelomu února a března přímo na Ústavním soudu. Se svými kouči chtějí zapracovat na slabých stránkách a co nejlépe se připravit na argumenty protistrany. Soupeři jim budou studenti právnických fakult z Brna a z Prahy. Zadání, soutěžní případ, zůstává stejné.
Lidskoprávní Moot Court v Česku pořádá již šestým rokem Liga lidských práv. Olomoucká právnická fakulta se zapojila do všech ročníků.
Výsledky fakultního kola Lidskoprávní Moot Court:
1. místo – Jaroslav Křepelka, Jiří Stýblo, Kristýna Šulková a Štěpán Vencl (kouč – John A. Gealfow)
2. místo – Anna Marie Hanušová, Jan Hudáč a Ondřej Pekárek (kouč – Maxim Tomoszek)
3. místo – Kateřina Skalková, Dominika Špalková, Kristýna Bublíková (bez kouče)