Sedmdesát odborníků na mezinárodní právo ze čtyř kontinentů, včetně předních světových expertů, přilákala do Olomouce konference International Law and the Regulation of Resort to Force: Exhaustion, Destruction, Rebirth?. Sympozium pořádalo Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při právnické fakultě. Jednotícím tématem dvoudenního setkání byl zákaz použití ozbrojené síly v mezinárodním právu, jeho současný stav a perspektivy dalšího vývoje.
Po úvodním slovu Martina Faixe, vedoucího CIHOL, a uvítání děkanem právnické fakulty Václavem Stehlíkem, se v rámci slavnostního zahájení ujal slova Petr Kozák, generální tajemník Ministerstva obrany Slovenské republiky, zástupce hlavního partnera sympozia. Na něj navázala Erika de Wet, která zastupovala spolupořadatelskou Univerzitu v Grazu. Ve svém příspěvku se věnovala budoucnosti mezinárodního práva a kolektivní bezpečnosti.
Pořadatelé rozdělili konferenci do 15 tematických panelů, do nichž se aktivně zapojilo bezmála padesát řečníků z více než třiceti institucí. „Většina panelů se konala paralelně, účastníci si tak mohli částečně ušít program na míru dle svého odborného zájmu,“ vysvětlil Marko Svicevic z katedry mezinárodního a evropského práva PF UP a člen CIHOL. Mezi přítomnými byli vědečtí pracovníci i experti z praxe. Mnozí zastupovali prestižní a etablované světové instituce, jako například Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law, Americký červený kříž, Polskou akademii věd nebo British Institute of International and Comparative Law.
K nejsledovanějším řečníkům a významným účastníkům patřili Dire Tladi a Pavel Šturma, bývalí předsedové Komise OSN pro mezinárodní právo, Niels Blokker z Leidenské univerzity, Douglas Wilson, ředitel Kanceláře Generálního prokurátora Spojeného království, Nicholas Tsagourias z University v Sheffieldu nebo Tom Ruys z University v Ghentu.
Podle organizátorů konference splnila očekávání. „Povedlo se nám propojit mladou generaci vědců s experty světového významu z různých částí světa a prodiskutovat s nimi komplexně problematiku, která je nejen pilířem systému mezinárodního práva, ale ve světle současného dění je jí věnována velká pozornost. Účastníci ocenili načasování sympozia, ale i jeho vysokou úroveň po odborné, společenské i organizační stránce,“ zhodnotil Martin Faix, vedoucí CIHOL a proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Podle něj konference umožnila ukázat kvality středoevropské vědy a fakultě přinesla prestiž i rozšíření sítě kontaktů o významné mezinárodní instituce.
Konference International Law and the Regulation of Resort to Force: Exhaustion, Destruction, Rebirth? se konala na právnické fakultě v září. CIHOL ji uspořádalo ve spolupráci s Univerzitou v Grazu a za podpory Ministerstva obrany Slovenské republiky, Evropské společnosti pro mezinárodní právo a Velvyslanectví Nizozemského království v ČR.