Pětačtyřiceti středoškolákům se na konci srpna poprvé na Univerzitě Palackého otevře unikátní Letní škola diplomacie. S cílem zvýšit povědomí o mezinárodně-politickém dění a roli České republiky v mezinárodním kontextu mezi studenty vyšších ročníků středních škol pořádá školu katedra politologie a evropských studií filozofické fakulty ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
Týdenní Letní škola diplomacie, jejímž stěžejním tématem je Česko a současné světové výzvy, je na Univerzitě Palackého koncipovaná jako interaktivní program. V mladé generaci by měla posílit zájem o dění v českém i zahraničním prostředí. Každý její účastník obdrží v závěru týdne certifikát o absolvování.
„Naše škola je ojedinělým projektem ve střední Evropě, ne-li v kontextu Evropy jako takové. Vedle Letní školy evropských studií v Telči pro diplomaty, kterou ministerstvo organizuje již od roku 1994, vznikla unikátní letní škola pro mladší generaci. V programu vystoupí mimo jiné přední experti ministerstva zahraničí a členové diplomatického sboru, kteří budou nejen přednášet, ale i povedou diskuzi o současných palčivých tématech regionů subsaharské Afriky a Latinské Ameriky, a to v kontextu české zahraniční politiky,“ řekl za pořadatele školy Daniel Marek z pořádající katedry politologie a evropských studií FF UP. Do programu školy se podle něj zapojí i většina vyučujících pořádající katedry.
„Týden odstartuje děkan filozofické fakulty Jiří Lach, v prvním bloku se budeme věnovat české zahraniční politice, s přednáškami vystoupí politologové Tomáš Lebeda, Pavel Šaradín a Eva Lebedová,“ dodal Daniel Marek. Sám společně s kolegy z katedry Markétou Žídkovou a Hynkem Melicharem zaštítí následující blok s názvem Česko v kontextu mezinárodního dění a významných světových aktérů.
Pod vedením podplukovníka Milana Zvirinského se středoškoláci podívají během týdne i do vojenského útvaru v Přáslavicích, kde se bude hovořit o Armádě ČR, o významu NATO a naší roli v něm. Účastníci letní školy si prohlédnou vojenskou techniku i ruční zbraně. Závěr týdne pak bude patřit už zkušeným diplomatům z ministerstva zahraničí. „Přístupu odborníků z tohoto ministerstva si velmi vážíme, konzultovali jsme s nimi celý program školy. Se středoškoláky budou diskutovat jako o ekonomické diplomacii a vnějších vztazích České republiky, tak o bezpečnostně-politických otázkách,“ doplnil Daniel Marek.
Letní škola diplomacie začne 28. srpna, středoškoláci se do ní mohli přihlásit jednoduše vyplněním několika otázek v internetové přihlášce. „Zajímaly nás především dvě odpovědi: S jakým významným politikem byste se nejraději setkali, pokud by to bylo možné, a proč? Druhá otázka zněla: Kdo podle vás v současnosti nejvíce ovlivňuje dění ve světě? Zajímal nás v odpovědích přístup, invence a kreativita. Během školy očekáváme bohatou diskuzi a zapojení studentů do všech aktivit, seminářů i workshopů,“ uvedl Daniel Marek. Letní škola diplomacie je bez poplatků, studenti si hradí pouze ubytování a stravu. Skončí 1. září předáním certifikátu o absolvování.