Ani mrazivé počasí neodradilo několik tisícovek středoškoláků a jejich rodičů od sobotní cesty do Olomouce. Přijeli z různých koutů země, někteří i od sousedů ze Slovenska. Cíl měli všichni stejný - Univerzitu Palackého, která připravila pro zájemce Den otevřených dveří.
Kdo dorazil, nelitoval. Nejenže si příchozí mohli prohlédnout všechny fakulty a univerzitní prostory, ale v nabídce byl i bohatý doprovodný program. Navíc měli návštěvníci k dispozici hned dva pomocníky. Jednoho internetového – originální mobilní aplikaci s programem a různými šikovnými vychytávkami a druhého hmatatelného – speciální autobusovou linku, která je vozila mezi jednotlivými univerzitními objekty.
Medicína láká
Stovky zájemců o medicínu zamířily do budovy Teoretických ústavů v areálu fakultní nemocnice. Informace o podmínkách přijímacího řízení a studiu všeobecného a zubního lékařství zde poskytli zástupci studijního oddělení a vedení lékařské fakulty. Doprovodný program nabídl také příležitost vyzkoušet si první pomoc nebo se seznámit se správnou technikou péče o dutinu ústní. Návštěvníci si mohli prohlédnout i špičkové vybavení některých odborných pracovišť včetně Centra simulátorů, telemedicíny a praktických dovedností. Vendulu Hraběcovou z Ostravy ale zajímala především „zubařina“. „Přijela jsem se informovat hlavně na ortodoncii, ten obor se mi strašně zalíbil už v době, kdy jsem nosila rovnátka. Zkoušet to budu ještě do Brna, ale kdyby to vyšlo, určitě bych si vybrala Olomouc.“
Sen o fyzioterapii
Specializované učebny a odborná pracoviště pro uchazeče otevřela ve stejných prostorách také fakulta zdravotnických věd. Zájemci zde našli kompletní informační servis o nabídce jednotlivých oborů a s podmínkami studia a přijímacího řízení je podrobně seznámili také členové vedení fakulty. Den otevřených dveří sem přilákal i Matěje Kulišťáka z Dolan u Olomouce. Přestože maturovat bude až příští rok, už teď sní o studiu fyzioterapie. „Líbí se mi jako obor, který svým způsobem slučuje fyzickou i intelektuální práci s lidmi. Myslím, že není moc oborů, kde by se oba tyto prvky spojovaly, a nikdy bych se nechtěl dostat někam, kde bych jen seděl za stolem a přehraboval se v papírech. Rozhodovat se ale budu až příští rok.“
Na Přírodě zaujaly laboratoře
S velkým zájmem se již tradičně setkal Den otevřených dveří na přírodovědecké fakultě. Nejvíce návštěvníků bylo z Olomouckého kraje a okolních regionů, přijeli ale i uchazeči o studium z Plzně, Prahy nebo Bratislavy. Od zástupců kateder získali nejen potřebné informace, ale mohli si prohlédnout i laboratoře a vyzkoušet i některé pokusy.
„O prohlídky optických laboratoří byl velký zájem, měli jsme plno. V porovnání s listopadovým termínem určitě přišlo více lidí se zájmem o fyziku, což nás těší. Padaly tradiční dotazy na uplatnění absolventů, studijní obory i možnosti zahraničních stáží. Uchazeče zaujala informace, že se mohou už během studia zapojit do výzkumných projektů,“ uvedl Miroslav Ježek z katedry optiky. Přestože na fakultu přicházeli i milovníci přírodních věd v produktivním věku, mezi návštěvníky převažovali studenti středních škol. Z Valašského Meziříčí přijel například gymnazista Radim Řešák.
„Přišel jsem se podívat, jak to tady vypadá a chodí. Jasnou představu o dalším studiu ještě nemám. V úvahu připadá medicína, nebo některý z oborů na přírodovědecké fakultě, třeba biochemie,“ prozradil student. Den otevřených dveří využili i zájemci o navazující magisterské studium. Dalekou cestu do Olomouce vážil Martin Liška. „Studuji biologii v Plzni, uvažuji o navazujícím magisterském studiu. Rád bych studoval obecnou biologii, tak jsem se přišel informovat. Zvažuji studium v Olomouci nebo Brně,“ řekl Liška.
Ze Slovenska do Olomouce
Na pedagogické fakultě si uchazeči o studium mohli vyzkoušet test předpokladů ke studiu. Psali ho v posluchárně na Žižkově náměstí. „Chystám se, že si jej napíšu, ať vím, co se ještě musím doučit,“ řekla usměvavá Alena Štěpánková. Na pedagogické fakultě chce studovat v kombinované formě obor Vychovatelství.
Podle Pavly Vyhnálkové z Ústavu pedagogiky a sociálních studií je právě o tento obor každoročně rovnoměrný zájem. „Během listopadového dne otevřených dveří míří uchazeči často na informativní bloky, v lednu jsou jejich dotazy cílenější a dojdou už i na konkrétní pracoviště,“ řekla Pavla Vyhnálková. Do Olomouce míří i Slovenka Pavlína Bartošová, která by ráda na pedagogické fakultě studovala pedagogiku, zájem má o první stupeň nebo mateřskou školu. „Vždycky jsem chtěla studovat v Česku. Myslím si, že české školy nabízejí víc než školy na Slovensku,“ řekla drobná maturantka z Nového Mesta nad Váhom.
Film i filozofie
Všechna pracoviště otevřela pro zájemce i filozofická fakulta, která prezentovala řadu svých oborů a jejich kombinací stovkám příchozích. Na otázky odpovídalo v informačním bloku uchazečům o studium vedení fakulty.
Filozofie a také Filmová studia například oslovila gymnazistku z Litomyšle. „Na gymnáziu mám výbornou učitelku filozofie. Vlastně ona byla tou, která mě inspirovala k tomuto oboru. Jednou, když bych si doplnila pedagogické minimum, mohla bych učit. To by mě bavilo,“ řekla Tereza Dvořáková. Olomouc považuje za město s úžasnou atmosférou.
Středoškoláci v taláru
Právnická fakulta tentokrát pojala Den otevřených dveří více prakticky a také více ve smyslu studenti studentům. Část sobotního programu patřila ukázkám výuky, kdy posluchači práv pro středoškoláky připravili i simulované soudní jednání. „Talár mám na sobě prvně v životě a je to pecka. Nápad ukázat nám, jak to u soudu chodí a že se tu právo neučí jen z knih, se mi moc líbil. Poprvé jsem mluvil před tolika lidmi a hned v soudní síni,“ řekl Jan Exnar z Bartošovic na Novojičínsku, který si zkusil roli státního zástupce. O tom, že by chtěl studovat práva, má jasno už několik měsíců. „Teď se jen rozhoduji, zda Brno, nebo Olomouc,“ upřesnil a přiznal, že olomoucká fakulta na něj udělala velmi dobrý dojem.
Pro stovky zájemců bylo připraveno také pět infostánků a dva hlavní informativní vstupy, kterých se účastnilo vedení fakulty v čele s děkankou Zdenkou Papouškovou, a nechyběli tam ani studenti. „Velmi oceňuji zkušenosti a rady samotných vysokoškoláků. Jednoho jsem si odchytil a vyzpovídal,“ řekl Michal Sháněl z Vysokého Mýta, který odcházel s univerzitní složkou plnou informací.
Atraktivní BALUO
Živo bylo také v Neředíně na fakultě tělesné kultury, kam proudily nejen desítky budoucích absolventů středních škol se zájmem o studium tělovýchovných oborů, ale také návštěvníci, které přilákaly ukázky mentálního tréninku, různé testování nebo prohlídky Aplikačního centra BALUO. Nejvíce však táhly prezentace studijních oborů, přednášky se základními informacemi o studiu zaplnily aulu.
V publiku se přitom našli dosud nerozhodnutí uchazeči o studium. „Rozmýšlím se mezi učitelstvím pro mateřské školy na pedagogické fakultě a tělesnou výchovou na fakultě tělesné kultury. Práce s dětmi mě baví a dlouho mě to tímto směrem táhne, ale v průběhu střední školy jsem zjistila, že by se mi líbilo učit i tělocvik. Zatím vede ta mateřinka, protože se bojím, že nejsem dostatečně fyzicky připravená a nezvládla bych přijímačky,“ uvedla Kateřina z Blatce, studentka Střední pedagogické školy v Přerově.
Potřebná sociální práce
Na cyrilometodějské teologické fakultě získali zájemci informace o oborech Sociální pedagogika, Charitativní a sociální práce, Mezinárodní sociální a humanitární práce a Teologické nauky. Představili jim je zástupci jednotlivých kateder v hlavní budově fakulty v Univerzitní ulici. „Vybrala jsem si sociální pedagogiku, protože mne baví práce s lidmi a ráda bych zlepšovala druhým život. Zkusila bych i sociální práci, kterou fakulta nabízí ve spolupráci s Caritas. Ještě jednu přihlášku mám i v Ostravě, ale nejraději bych studovala v Olomouci, je to krásné studentské město,“ ujistila Michaela Bágarová z Prostějovska.
Rodiče se zajímali o jídlo a bydlení
Kromě možnosti studia a zázemí jednotlivých fakult se návštěvníci mohli dozvědět informace i o studentském životě v Olomouci, spolcích, které na univerzitě fungují nebo o ubytování na kolejích. Stačilo zajít na Kolej Bedřicha Václavka, kde hned u vchodu příchozí dostávali čaj nebo kávu a o kus dál pak i veškeré informace. Rodiče především zjišťovali, jak budou jejich děti v Olomouci bydlet.
Přesně to zajímalo Ročkovy, kteří spolu s dcerou dorazili do Olomouce z Trutnova. „Jsme z Krkonoš, takže z daleka, proto si prohlížíme možnosti ubytování a stravování, které by dcera mohla mít. Zajímá nás, jak to všechno funguje. Asi jako každá máma, každý táta, chceme mít přehled o tom, v jakém prostředí bude. Máme Olomouc rádi a líbí se nám tady,“ řekla Zuzana Ročková. „Já už mám vybráno. Teď studuju lesárnu, ekologii a životní prostředí a v oboru bych chtěla pokračovat na přírodovědecké fakultě. Byla jsem si fakultu prohlédnout a jsem z ní nadšená,“ dodala dcera Tereza. Z kolejí Ročkovi stejně jako mnozí další pak zamířili do menzy, která se také připojila ke Dni otevřených dveří a nabídla na výběr z několika jídel.