Zhruba padesát účastníků z Ukrajiny, Polska, Německa, Maďarska, Slovenska, Chorvatska a Velké Británie se zúčastnilo v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého dvanáctého Olomouckého sympozia ukrajinistů. Letošní setkání s názvem Současná ukrajinistika doma a ve světě: výzvy a perspektivy se vinou vojenského konfliktu muselo obejít bez značné části aktivních zájemců z Ukrajiny.
Ukrajinistika Filozofické fakulty UP hostila tradiční sympozium ukrajinistů střední a východní Evropy. Letošní ročník této mezinárodní konference, kterou před dvanácti lety inicioval profesor Josef Anderš, zakladatel olomoucké ukrajinistiky, se uskutečnil s podtitulem Současná ukrajinistika doma a ve světě: výzvy a perspektivy. Zúčastnilo se jí na pět desítek odborníků.
„Sympozium pořádáme každé dva roky. Tentokrát se ho ale nemohla značná část odborníků z Ukrajiny zúčastnit, a to s odůvodněním napjaté situace na Ukrajině spojené s přetrvávajícím vojenským konfliktem. Počet účastníků doplnili studenti a vysokoškolští učitelé z partnerských univerzit, slovenského Prešova a polské Vratislavi, kteří do Olomouce přijeli na týdenní Blended Intensive Programme (BIP) programu Erasmus. Účastníci BIP nejprve aktivně diskutovali o nejpalčivějších problémech ukrajinistiky v Polsku, na Slovensku a v České republice a poté se stali přímými účastníky sympozia ukrajinistů,“ uvedla Radana Merzová, vedoucí sekce ukrajinistiky katedry slavistiky FF UP, s tím, že obě akce úzce souvisely s tématem ukrajinského jazyka, literatury a kultury na pozadí aktuálního dění na Ukrajině, v Evropě a celkově ve světě.
„Hovořilo se zejména o nových trendech v lingvistice a literárních disciplínách, o inovaci v didaktice, o spojení lingvistických a příbuzných oborů a rozvoji lingvoekologie či lingvokulturologie, sociolingvistiky,“ dodala.
Pravidelnou součástí bývá i kulturní program. Letos se účastníci obou akcí mohli seznámit s kulturními památkami Olomouce. V Červeném kostele navštívili koncert a divadelní vystoupení ukrajinských dětí ze sobotní školy ukrajinské kultury v Olomouci, pořádaný společenstvím Ukrajinců Olomouckého kraje Ščedryk. Nechyběla také slavnostní večeře v místním pivovaru a delikatesy moravské kuchyně.
„Za organizaci a uskutečnění těchto dvou propojených akcí bych chtěla velmi poděkovat zahraničnímu oddělení naší fakulty, dále i vedení katedry slavistiky, učitelům a studentům sekce ukrajinistiky, vědecké knihovně a společenství Ukrajinců Olomouckého kraje Ščedryk,“ uzavřela Radana Merzová s přáním, které je pomyslně slyšet napříč olomouckou ukrajinistikou: „Doufáme, že tradice mezinárodních vědeckých setkání ukrajinistů na FF UP přetrvá a další generace pořadatelů ji slibně ustojí.“