Spisovatelka Karin Lednická byla dalším hostem debatního cyklu Procházka s... rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou.
Autorka úspěšné trilogie Šikmý kostel a dokudramatu Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie mluvila v zaplněné aule Filozofické fakulty UP mimo jiné o svém vztahu ke Karviné a připomněla historii i osudy kdysi výstavního města. Svěřila se také s prvními vzpomínkami spojenými se šachtou, uhlím a havíři. „Z maminčiny strany rodiny pracovali všichni chlapi na šachtě. Dědečkův kabát voněl uhlím, to je jedna z mých nejranějších vzpomínek. Uhlí mi voní, vždycky jsem zabořila nos do toho kabátu...“
Řeč byla i o tom, které postavy z její trilogie, na níž intenzivně pracovala osm let, mají reálný předobraz a jak složité bylo nastudovat například odbornou problematiku, aby havířské reálie a popisy dějů odpovídaly skutečnosti. V rozhovoru s rektorem Martinem Procházkou diskutovala také o složitých česko-polských vztazích, o vnímání Slezska nebo o pátrání po historii tragédie v Životicích.
Karin Lednická vyprávěla i o vztahu k postavám svých knih a o ponoření se do příběhu. „Když píšu, musím mít vypnutou wifi, telefon i domovní zvonek. Jsem třeba v padesátých letech, jsem tam s těmi lidmi a nesmím tam pouštět jednadvacáté století.“ Záznam besedy Procházka s... rektora UP Martina Procházky se spisovatelkou a nakladatelkou Karin Lednickou si můžete přehrát níže.