Pedagogická fakulta připravila druhý díl cyklu Znakujme spolu!

Repro: Žurnál Online
Pátek 18. říjen 2024, 14:30 – Text: Milada Křížková Hronová

V prostředí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého vznikla další edukační a zároveň poutavá videa z cyklu Znakujme spolu! Podporují vzdělávání dětí a mladých lidí se sluchovým postižením v jejich přirozeném jazyce, širší veřejnosti přibližují český znakový jazyk.

Zábavný vzdělávací cyklus v českém znakovém jazyce Znakujme spolu! má další díly. Vznikly v Centru inovací ve vzdělávání ve spolupráci s Pavlem Kučerou, pracovníkem Centra podpory studentů se specifickými potřebami Pedagogické fakulty UP. To poskytuje servis studentům s různým stupněm sluchového postižení.

„Druhá část z cyklu Znakujme spolu! má shodný koncept s díly, které vznikly a byly zveřejněny v první sérii tohoto pořadu v letech 2019 – 2021. Mužský mluvčí uvedeného projektu zůstal, je jím Pavel Kučera, lektor českého znakového jazyka z našeho Ústavu speciálněpedagogických studií. Kristýnu Winn nahradila Kristýna Odstrčilová Kučerová, pedagožka ze Střední školy, základní školy a mateřské školy pro sluchově postižené, Olomouc. Videa obsahují simultánní titulky,“ uvedla Petra Šobáňová, proděkanka pro vnější vztahy a inovace PdF UP.

Připomněla, že už první cyklus tohoto pořadu nabídl přirozený vhled do různých témat prostřednictvím českého znakového jazyka, přičemž každé z videí nabídlo určitý příběh včetně závěrečné lekce slovní zásoby. V první sérii vzniklo dvaadvacet dílů.

„Další díly projektu Znakujme spolu! zahájilo video, které se vztahuje k uplynulému létu. Zveřejnili jsme ho v rámci osvětové kampaně #Deafember. Je důležitá v kultuře neslyšících, probíhá v měsíci září a tradičně se k ní připojuje organizace Tichý svět. Prostřednictvím této kampaně se připomíná důležitost vzdělávání neslyšících dětí a mladých lidí v jejich přirozeném jazyce,“ doplnila.

Projekt Znakujme spolu! je součástí vzdělávacího portálu pro učitele a studenty Učitel21 Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Více o projektu Znakujme spolu! zde. Soubor videí z prvního cyklu Znakujme spolu! najdete zde.