Program univerzity na Colours of Ostrava nalákal tisíce lidí

O dechu jako klíči k našemu zdraví mluvila Petra Gaul Aláčová z FZV.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
Úterý 30. červenec 2024, 13:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Po loňské premiéře na Colours of Ostrava a přidruženém mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot obohatila Univerzita Palackého jeden z největších tuzemských festivalů i letos. Po čtyři dny si mohli návštěvníci akce užít bohatý program v univerzitní Relax & Info zóně a v sobotu 20. července i diskuzní scénu v režii UP na Envision Stage. Univerzitní program si nenechalo ujít více než dva a půl tisíce lidí.

„Oproti předchozímu roku jsme náš festivalový program rozšířili z jednoho na čtyři dny. Díky tomu jsme návštěvníkům z celého světa nabídli nejen univerzitní partnerskou zónu, merch či informace o možnostech studia v Olomouci, ale také další doprovodné aktivity – od nácviku laické resuscitace se Spolkem mediků a 3D tisku s katedrou geoinformatiky, přes workshopy s Vydavatelstvím UP až po popularizaci vědy ve spolupráci s lektorkami a lektory z Pevnosti poznání a studentského spolku UP Crowd,“ upřesnil Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu.

Prezentaci univerzity a její vizibilitu na festivalu, který každoročně navštíví na čtyřicet tisíc lidí, zajišťovalo denně až 12 studujících. Ti deset hodin denně poskytovali informace nejen zájemcům o studium, ale také absolventům, zahraničním návštěvníkům či zájemcům o další formy vzdělávání na UP.

Pomyslným vyvrcholením prezentace univerzity byla její vlastní diskuzní scéna, kterou opanovalo pět mluvčích zastupujících pět fakult – Petra Gaul Aláčová z fakulty zdravotnických věd, Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty, Michael Kohajda z právnické fakulty, Petr Baďura z teologické fakulty a Hynek Melichar z filozofické fakulty. „Potěšilo nás, že každou z hodinových přednášek si přišlo poslechnout na dvě stovky posluchačů, někteří se tak dokonce museli spokojit s místy na sezení na zemi,“ dodal Ondřej Martínek.

O zájmu návštěvníků vypovídaly i diskuze s mluvčími, které se mnohdy protáhly i na hodinu po konci jejich vystoupení. Pauzy mezi bloky doplnila science show v režii Pevnosti poznání. „Pro nás přednášející bylo zázemí i veškerý support špičkový. Z mého pohledu to byla pro univerzitu velice vydařená akce, která propaguje právě to, co by UP měla – širokospektrálnost, kreativitu, otevřenost a rozvoj,“ zhodnotila své vystoupení na téma Dech jako klíč k našemu zdraví Petra Gaul Aláčová.

„Přiznám se, že jsem nevěděl, jak bude přednáškové publikum vypadat, jaká bude celková nálada a jak přesně si přednášku tedy nachystat. Nakonec jsem, i když jsem přijížděl nervózní, měl z akce moc dobrý pocit. Přítomnost univerzity na Meltingpotu hodnotím velmi pozitivně,“ doplnil své pocity další z přednášejících – proděkan právnické fakulty Michael Kohajda, který měl přednášku na téma Pravda a alternativní pravda pohledem práva.