Prohlášení rektora k aktuální povodňové situaci

Neděle 15. září 2024, 11:20

Vážené kolegyně a kolegové, studentky a studenti,

chci vám poskytnout několik informací k aktuální situaci související s povodněmi, které v těchto dnech postihly Českou republiku.

Asi nejpodstatnější je, že se ve vztahu k městu Olomouci a jejím obyvatelům prozatím nenaplnily pesimističtější verze scénářů. Podle dostupných informací se v Olomouci čeká takzvaná dvacetiletá voda. Další informace jsou průběžně aktualizovány zejména na internetových stránkách města, najdete tam i základní rady, jak zachovat především vlastní bezpečí. Nepostačují-li tyto informace, je možné telefonicky získat další na kontaktní lince města na telefonním čísle 800 606 800.

Jsem si vědom toho, že na některých našich fakultách už začíná výuka v novém akademickém roce. Od děkanů mám v tuto chvíli informaci, že začátek semestru bude zatím probíhat podle původního harmonogramu akademického roku. Výjimkou je pouze Fakulta zdravotnických věd UP, která výuku v pondělí a úterý 16. a 17. září ruší s ohledem na komplikace, které povodeň přináší, a organizace výuky by vzhledem k situaci některých studentů i pedagogů byla v prvních dnech značně složitá.

Samozřejmě všichni chápeme, že pro některé naše studenty může být v nejbližších dnech s ohledem na události v jejich regionu a na související opatření problematické dostat se do Olomouce a zahájit prezenční výuku. Mohu tedy slíbit, že k omluvám pro absence z těchto či podobných důvodů budeme shovívavější. Student, který se objektivně nemůže výuky účastnit, se rovněž může spojit e-mailem se sekretariátem své katedry nebo případně se svým vyučujícím, kontaktní e-mailové adresy jsou k dispozici standardně na stránce dané katedry.

Těm z vás, které povodeň postihla či postihne významněji, přeji mnoho sil k překonání a zvládnutí celé situace. Jsem přesvědčený, že naše univerzitní komunita vám poskytne mnohem víc než jen slova útěchy.

Dovoluje-li to naopak vaše situace, můžete spolu s univerzitním dobrovolnickým centrem pomoci všem, kteří neměli či nemají takové štěstí. Dobrovolnické centrum UP v součinnosti s Integrovaným záchranným systémem Olomouckého kraje a také Českým červeným křížem hledá dobrovolníky do týmu krizových interventů, do evakuačních center i na pomoc při odklízení škod. Výzvy a odkazy pro registraci dobrovolníků najdete na Facebooku DC UP zde.

Jistě je třeba, abychom všichni mysleli primárně na své bezpečí. Prosím však také vás všechny, při vzpomínce na zkušenosti z povodní z roku 1997, abychom respektovali zájmy a potřeby jiných lidí a nenechávali se zlákat k návštěvě postižených oblastí, tedy k nechvalně proslulé „povodňové turistice“. Nejenom, že tato aktivita není bezpečná, ale navíc komplikuje práci a život těm, kteří ze všeho nejméně potřebují další komplikace.

Děkuji za vaše pochopení a spolupráci. Věřím, že společně vše zvládneme.

Martin Procházka, rektor UP