Poznat se osobně, vyměnit si vzájemně zkušenosti a podělit se o příklad dobré praxe, to bylo smyslem olomouckého setkání partnerů mezinárodního projektu Unicomm, který vede Dobrovolnické centrum Varšavské univerzity a do něhož je zapojena i Univerzita Palackého.
Do Olomouce přijeli jak hosté z Polska, tak z Rakouska, protože mezi partnery patří i University of Applied Sciences Upper Austria, a akce se zúčastnili i zástupci Evropské studentské unie v Belgii.
Myšlenka projektu vychází z přesvědčení, že vysoká škola představuje více než jen předměty, obory a výzkumy a že by mělo záležet na všech lidech, kteří ji navštěvují nebo na ní pracují. Ti by se měli cítit motivováni k zapojení se do iniciativ, které jsou pro ně důležité. Projekt je i reakcí na nedávnou dobu covidové pandemie, kdy velká část výuky přešla do online režimu. Řešitelé projektu se proto snaží obnovit pocit sounáležitosti s vysokoškolskou komunitou u studentů, kteří část svého studia strávili v online režimu a nejsou si jisti, jakou bude mít další vzdělávání podobu.
„Hlavním cílem tohoto projektu je identifikovat jednotlivé faktory a vzorce, které podporují začlenění studentů a které zvyšují jejich kompetence tak, aby se mohli plně zapojit do inkluzivní komunity vysokoškolských institucí, a vytvořit směrnice a doporučení týkající se organizačních struktur evropských vysokých škol v kontextu nejistých dob a náhlých změn,“ vysvětlila Lucie Flekačová, vedoucí Centra podpory studentů se specifickými potřebami UP a současně hlavní řešitelka olomoucké části projektu Unicomm.
„Iniciátorem projektu jsou dobrovolnická centra Varšavské a olomoucké univerzity. První den pracovní návštěvy byl proto věnován dobrovolnictví a sdílení zkušeností s jeho prosazováním v univerzitních aktivitách i studiu. Představili jsme kolegům a kolegyním naše aktivity. Byli jsme rádi za pozitivní zpětnou vazbu, které se nám od našich hostů dostalo. Zároveň pro nás bylo důležité si potvrdit, že řešíme obdobné výzvy a problémy jako mnohem větší varšavské centrum, a že tedy jdeme správnou cestou. Dobrovolnictví na univerzitu prostě patří,“ doplnila Vladimíra Sedláčková, vedoucí oddělení studentských záležitostí.
Protože se projekt zaměřuje i na větší podporu aktivit zahraničních studentů, představili olomoučtí hostitelé návštěvníkům práci univerzitní Welcome Office. Seznámit se mohli s tím, jak se univerzita stará o přijíždějící studenty ze zahraničí, s několika z nich se i setkat a zeptat se jich na zkušenosti a dojmy ze života v univerzitním městě. Na programu byla i návštěva lékařské fakulty. „Fakulta má dlouhou a úspěšnou tradici v anglických studijních programech. Byli jsme proto rádi, že si její zástupci v čele s panem proděkanem Milanem Raškou a také studenti našli čas a seznámili naše hosty s organizací a podmínkami studia i dalšími aktivitami včetně prezentování práce studentských organizací a spolků. Přijali jsme také pozvání od vedení LF na promoci zahraničních studentů zubního lékařství, která proběhla následující den v prostorách Klášterního Hradiska. Členové konsorcia ocenili tento bod programu jako výjimečný zážitek,“ dodala Sedláčková.
O zkušenosti se podělili i odborníci z Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Jeho náplň prezentovala hostům Lucie Flekačová. Stejně jako na všech předchozích místech i zde bylo součástí programu setkání se studenty. Ti mluvili o svých zkušenostech z pohledu klienta a zároveň nabídli i pohled druhý – to, když se zapojili do práce centra jako asistenti.
V průběhu celé návštěvy oceňovali zástupci partnerských univerzit a studentů dobrou spolupráci uvnitř univerzity. „Ráda bych vyzdvihla, že v průběhu těchto tří dnů na různých místech a v různých částech programu rezonovala slova – být mostem. Všichni, s nimiž jsme se setkali, vyjádřili snahu spolupracovat s dalšími kolegy napříč univerzitou. Evidentní byla vzájemná propojenost a podpora,“ uvedla Lucie Flekačová. Připravený program ocenila i Katarzyna Kucharska z Varšavské univerzity. „Právě vzájemná spolupráce a ochota je klíčová. Spolupráce jednotlivých úseků je daná vůlí spolupráce jednotlivých vedoucích a představitelů fakult i celé univerzity. To, co jsme viděli v Olomouci, je příklad dobré praxe, která slouží ve prospěch studentů,“ uvedla vedoucí projektu Unicomm.
Výsledky projektu budou shrnuty a prezentovány ve formě videonávodů, jak vytvářet a vést iniciativy pro studenty, a příručky s pokyny a doporučeními, jak rozvíjet a posilovat univerzitní komunitu v kontextu nejisté doby a rychlých změn.