Středověké maďarské město Eger hostilo o podzimním víkendu 24.– 26. listopadu 2023 setkání pěveckých vysokoškolských sborů z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Českou republiku reprezentoval Smíšený komorní sbor Ateneo z Univerzity Palackého.
Celá akce proběhla v rámci projektu Visegrad Choral Bridges III – Folklore Inspiration, který navazuje na obdobné úspěšné aktivity univerzitního sboru Ateneo z předchozích let. Čeští studenti tak měli možnost znovu sdílet hudební tradice s kolegy z polské Rzeszowské univerzity, slovenské Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici, a právě i sboristy Katolické Univerzity Eszterházy Károly z maďarského Egeru.
Pro olomoucký sbor začala dlouho plánovaná akce už v pátek ráno a pokračovala devítihodinovou cestou autobusem hned přes dvě hlavní města členů V4 – Bratislavu a Budapešť. V Egeru nás po ubytování na koleji jedné z nejstarších maďarských škol – Katolické univerzitě Karla Esterházyho – čekala večeře, po níž jsme se přesunuli do hlavní budovy bývalého lycea. V jedné z kaplí této egerské barokní dominanty předvedl během společného koncertu otevřeného i veřejnosti každý ze zúčastněných sborů výběr ze svého repertoáru. Zazněly skladby duchovní, lidové i populární. Po koncertu následovala prohlídka historického města se středověkým hradem a minaretem z dob osmanské nadvlády a seznamování s ostatními účastníky.
O víkendu pak program pokračoval v rámci společných workshopů, jejichž cílem bylo nazkoušet vybrané lidové skladby pocházející ze všech čtyř zemí, a tím i prohlubovat sblížení našich historicky blízkých národů. Ve volném čase jsme obdivovali další městské památky a navštívili i právě zahájené vánočních trhy. V neděli večer jsme dorazili zpět do Olomouce sice řádně unavení, ale už teď se těšíme na pokračování společných aktivit, které proběhnou už v dubnu 2024 přímo na půdě Univerzity Palackého.
Setkání proběhlo pod záštitou společného projektu Visegrad Choral Bridges III – Folklore Inspiration finančně podpořeného z prostředků Mezinárodního visegrádského fondu.