Upíří experimenty, dýňové exploze, boxy s hady a pavouky, netopýři, výroba kostlivců, tajuplné šifry, filmy v planetáriu, ale také popularizační přednáška o původu strašidel. Centrum vědy Pevnost poznání připravilo od 28. do 30. října tři dny plné zábavy i poučení. Děti, které dorazí v tematických kostýmech, budou mít vstup do všech expozic zdarma.
Originální program interaktivního muzea Univerzity Palackého chce zbořit řadu mýtů a pověr. Ať už se lidé obávají upírů, strašidel nebo mají fobii ze štírů, hadů nebo pavouků. „Stále existují pověry, že věda vše rozebere na atomy a odebírá půvab a tajemství ze života. Přesně to jsou důvody, proč v pevnosti spojujeme zdánlivě nespojitelná témata. Chceme ukázat, že vědecké poznávání světa může jít ruku v ruce s magickou zábavou. Když pochopíte, jak rostliny fungují, uvidíte také krásu a kouzlo zahrady a nemusíte věřit, že v ní žijí víly,“ řekl Jakub Ráliš, programový ředitel Pevnosti poznání.
Návštěvníci se v pátek i v sobotu potkají s řadou zajímavých živočichů tváří v tvář. Zjistí, zda jsou hadi vážně tak studení, slizcí, podivní či dokonce nebezpeční. Tajemné boxy prověří odhodlání všech, kteří chtějí překonat strach. Chybět nebude ani oblíbená výroba pavoučích sítí. Expozice světlo a tma s digitálním planetáriem ve 2. patře se promění v netradiční stezku odvahy. Lidé zjistí, že v celém vesmíru se nachází nespočet tajemných a podivuhodných objektů. V části muzea nazvaném Rozum v hrsti zase vyluští originální matematické šifry. „V expozici budou provádět animátoři ve strašidelných kostýmech a nepozorné návštěvníky spoutají lanem. Bude na jejich šikovnosti a logickém myšlení, jak rychle se dokáží z důmyslných pout vysvobodit,“ lákala na program koordinátorka sekce matematiky Pavlína Krejčí.
V sobotu bude výjimečně otevřeno až do 20 hodin. Zájemci se seznámí s astronomy rudolfínské doby a poznají dovednosti tehdejších alchymistů. V laboratořích budou připraveny upíří experimenty a milovníci zábavných vědeckých pokusů vyvolají ducha z chemické baňky, na vlastní kůži poznají dotek suchého ledu a ponoří se do oblaku magického dýmu. Za dobrého počasí se dočkají venkovních hrátek s ohněm nebo dýňových explozí.
V rámci doprovodného programu se v neděli uskuteční přednášky zoologa a antropologa Evžena Tošenovského. Posluchači se dozvědí, jak vznikaly představy o hejkalech, vlkodlacích, bludičkách a jiných strašidlech. A která zvířata, vzácná onemocnění a přírodní jevy stály u zrodu tajuplných bytostí a inspirovaly lidskou představivost. V neděli od 15:00 do 16:30 se mezi přednáškami návštěvníci seznámí s netopýry a sovami ze Záchranné stanice Ornis.
Komu nebude stačit víkendová strašidelná porce, může v muzeu vědy dokonce přespat. Tým Pevnosti poznání totiž připravil na 5. listopad Noc v muzeu. Kapacita je omezena na 20 dětí.
Více ZDE.