Kristína Pitoňáková a Patrik Zvirinský, studenti katedry politologie a evropských studií, získali na prestižní konferenci National Model United Nations simulující jednání Organizace spojených národů (OSN) cenu za esej. Tak zvaný „Outstanding Position Paper“ obdrželi za vynikající zastupování polských zájmů v uprchlické problematice.
„V konkurenci tří tisíc delegátů z celého světa se našim studentům opět podařilo obhájit stoprocentní úspěch za esej na předem zadaná témata. Tentokrát naši studenti hájili zájmy Polska a k tomu, aby tzv. Oustanding Position Paper získali, museli velmi dobře nastudovat, jak se Polsko staví k uprchlické problematice jak v domácím, tak mezinárodnímv prostředí,“ řekla k úspěšné misi dvou posluchačů katedry politologie a evropských studií jejich pedagožka Ivana Častulíková. Univerzita Palackého je podle ní jedinou českou univerzitou, která se tohoto prestižního mítinku pravidelně účastní a je také jedinou vysokou školou, která Národní model OSN prostřednictvím kurzu i vyučuje.
„Mezinárodní konference simulující reálné jednání Organizace spojených národů se účastníme pravidelně už devět let díky spolupráci s americkou Valdosta State University. Tentokrát Valdosta State Univerzity přivezla do New Yorku 16 studentů, my jsme skupinu doplnili o dva posluchače. Celá delegace pak získala i ocenění za komplexní jednání v příslušných komisích, tak zvaný Honorable Mention Delegation,“ doplnila Ivana Častulíková.
Než studenti esej připravili, diskutovali o tématu mimo jiné i s diplomatickým sborem Stálé mise Polska při OSN. „Na přípravě jsme strávili asi tři měsíce, a když jsme za esej pak obdrželi cenu, řekli jsme si, že nám stála ta dřina zato. Při ocenění celé naší delegace v hlavním sále OSN jsme se cítili až euforicky,“ řekla Kristína Pitoňáková. V New Yorku byla poprvé a přemýšlí o tom, že by se ráda jednou věnovala mezinárodním vztahům. Poprvé v USA byl i její spolužák Patrik Zvirinský, který má zájem o vojenské zpravodajství.
Studenti, kteří pravidelně UP na prestižní konferenci reprezentují, se rekrutují z kurzu National Model UN na katedře politologie a evropských studií. V každém zimním semestru ho vede Markéta Žídková a Ivana Častulíková. „Kritérií výběru k účasti na této mezinárodní konferenci je hodně. Celý semestr studenty pozorujeme a přihlížíme k řadě věcí. Například ke schopnosti učit se novým věcem, schopnosti komunikovat, propagovat své zájmy, argumentovat, důležité jsou i studijní výsledky a celkové působení na katedře,“ dodala. Studenti se podle ní poprvé setkají s informacemi o OSN už v prvním ročníku, v Úvodu do mezinárodních vztahů. Později se mohou přihlásit do výběrového kurzu, v němž se v angličtině již učí o OSN praktické věci, mimo jiné i to, jak správně napsat rezoluci či Position Paper.
Model OSN je jedna z globálních simulací reálného jednání Organizace spojených národů. Pravidelně se koná v New Yorku a Washingtonu. Účastní se ho asi pět tisíc studentů, z nichž větší část tvoří Američané. S tradicí evropského Modelu OSN začali pořadatelé v roce 2010, tehdy poprvé se i konference uskutečnila v Olomouci.
„Konference trvá pět dní a obhajujeme tu zemi, kterou nám určí pořadatelé, kteří přihlíží k našim preferencím. Vždy se snažíme na konferenci vybrat studenty, kteří umí nejen dobře napsat Position Papers, ale dokážou i potlačit emoce ve prospěch diplomatického vyjednávání a reprezentovat v nejlepším světle naši univerzitu. Soutěž je jedním velkým konkurenčním bojem,“ dodala Ivana Častulíková, která studenty v New Yorku doprovázela.