Vynikajícího úspěchu v celostátním kole Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) letos dosáhli olomoučtí medici, kteří v konkurenci tří desítek soutěžních prací z dvanácti českých a slovenských fakult obsadili dvě druhá a jedno třetí místo. Soutěž letos hostila olomoucká lékařská fakulta, díky níž se medici mohli poprvé utkat také v rámci neformální soutěže v urgentní medicíně.
Jako vítězové fakultních kol prezentovali studenti výsledky svých vědecko-výzkumných prací ve čtyřech soutěžních kategoriích. „Celostátní SVOČ je vždycky kvalitní a pro odborné komise je výběr vždy velmi těžký, protože výborní jsou úplně všichni. Za prezentované práce by se nemuseli stydět ani studenti postgraduálního studia,“ zdůraznila proděkanka Hana Kolářová. „Vaše prezentace byly skvělé. První, druhé i třetí místo jistě potěší, ale vyhráli jste všichni,“ uvedl děkan Milan Kolář při slavnostním vyhlášení výsledků.
Olomoucký hattrick
Druhé místo v sekci Zubní lékařství udělila odborná komise olomouckým studentkám Kláře Kamínkové, Martině Lizákové a Lucii Škamradové za práci zaměřenou na léčbu svalové bolesti v oblasti ústní dutiny a obličeje pomocí akupunktury. „Vlivem dlouhodobého zatížení vznikají ve svalech zatuhlé a bolestivé uzlíky, z nichž některé jsou pro klasickou péči obtížně přístupné. Proto jsme zkoumali metodu, jak se k těmto místům dostat a jak svaly vyléčit,“ popsala studentka 5. ročníku Klára Kamínková. Jak doplnila, studentky se práci věnovaly dva roky ve spolupráci s jednou ze zlínských zubních ordinací. „Bylo to poměrně náročné, zejména časově, ale nelituju, jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.“
Cennou zkušenost si ze soutěže odnesl také student 3. ročníku všeobecného lékařství LF UP Adam Chudoba, který obsadil stříbrnou příčku v preklinické sekci za práci Kardioprotektivní vlastnosti polyfenolů. „Laik by si pod tím názvem mohl představit látku, která je schopná ovlivnit metabolismus srdečního svalu. A to tak, aby snižoval poškození, které vzniká při nedokysličení tkáně. Věnoval jsem se tomu během roku jednou týdně, kdy jsme v Ústavu biochemie prováděli pokusy a jejich zpracování,“ objasnil Adam Chudoba. „Moc se mi to líbilo a je to určitě dobrá zkušenost, která neuvěřitelně rozšiřuje obzory. Doporučil bych ji každému.“
Podobně zhodnotila svou účast v soutěži posluchačka 6. ročníku stejného oboru /reprezentantka olomoucké medicíny / Nelly Suchomelová, která společně se svou spolužačkou Anežkou Fellerovou obsadila třetí místo v klinické sekci. Ve své práci se zabývaly metodami, které umožňují včasnou diagnostiku rizika metastáz po odstranění nádoru štítné žlázy. „Pracovaly jsme přímo s pacienty, kteří mají diferencovaný karcinom štítné žlázy, a mohly jsme sledovat i celý diagnostický postup. Člověk se tak dostane do klinické praxe rychleji, což je podle mne velmi důležité,“ uvedla Nelly Suchomelová.
Není čas ztrácet čas
S tímto mottem byla letošní SVOČ rozšířena o pilotní projekt soutěže v urgentní medicíně. Zúčastnily se jí tříčlenné týmy z šesti přihlášených fakult. Po zaškolení do práce s pacientským simulátorem SimMan 3G v Centru simulátorů, telemedicíny a praktických dovedností (Centesimo) měli studenti prokázat své schopnosti při řešení akutních stavů. Tým hostitelské fakulty obsadil druhé místo za posluchači Masarykovy univerzity.
„Uvědomili jsme si, že studenti se v rámci studia nemusí s akutními stavy vůbec setkat. Je proto vhodné je nasimulovat a naučit se základní algoritmy jednotlivých kroků,“ uvedla k motivu soutěže proděkanka Eliška Sovová. „Chtěli jsme si to zatím jen vyzkoušet, zejména otestovat způsob objektivního hodnocení, protože domácí mají vždycky trochu výhodu. Podle mého názoru to se to podařilo a vše dopadlo skvěle. Předpokládáme, že soutěž uspořádáme i v příštím roce,“ dodala.
Poprvé hodnotili i studenti
Další novinkou olomouckého celostátního kola byla soutěž o studentskou cenu. Tu získal student 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Antonín Tichý, vítěz sekce Zubní lékařství. „Jednoho vítěze napříč všemi sekcemi měli vybrat naši studenti, kteří se přihlásili do fakultního kola SVOČ v příštím roce. Uvolnili jsme je z výuky, aby se mohli poučit, jak vypadají prezentace těch, kteří byli na svých fakultách nejlepší. Ukázalo se, že mají dobrý nadhled a dokážou poznat, kdo je nejlepší, i když v daném oboru ještě nejsou takoví odborníci jako hodnotící komise,“ zdůraznila proděkanka Hana Kolářová.
Studenti z dvanácti lékařských fakult České a Slovenské republiky představili ve dvou dnech celkem 30 prací. Za první, druhé a třetí místo v jednotlivých sekcích si odnesli kromě diplomů také finanční odměny ve výši osm, šest a čtyři tisíce korun.
V organizaci celostátních konferencí SVOČ se lékařské fakulty každoročně střídají. V Olomouci změřili medici své síly naposledy v roce 2011.