Studenti práv posbírali za své vědecké práce tři ocenění

Pablo Martínez Ramil (vpravo) získal v doktorské sekci 2. místo. Foto: PF MU
Pondělí 14. říjen 2024, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Hned třikrát se objevili studenti olomoucké právnické fakulty ve výsledkové listině česko-slovenského finále soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Podařilo se jim získat dvě druhá místa a jedno třetí. Mezinárodní kolo, kterého se účastnili studenti českých a slovenských právnických fakult, se konalo na Masarykově univerzitě v Brně.

David Marhold se svou odbornou prací Ernst Swoboda a příprava vládního návrhu občanského zákoníku z roku 1937 obsadil druhé místo v sekci Společenské vědy (politologie, sociologie, ekonomie); římské právo a právní dějiny. Druhý skončil také Pablo Martínez Ramil, který vypracoval práci Papering Over the Cracks or a Real Solution: Does the AI Act Tackle the Challenges Arising from Discriminatory AI? a soutěžil v kategorii studentů doktorských programů. Úspěšný byl i Vojtěch Jelonek, kterému porota v sekci Trestní právo udělila třetí dělené místo za práci Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota?.

„Úspěch v soutěži vnímám jako ocenění svého úsilí na cestě za doktorským titulem. Tématu se věnuji dlouhodobě. Svůj výzkum hodlám po dopracování publikovat. Jako přidanou hodnotu soutěže beru navázání kontaktů s doktorandy z jiných fakult. Jako zahraniční student si cením i propojení se studenty českých programů z naší fakulty,“ řekl Pablo Martínez Ramil, který studuje doktorský program International and European Law. A přidal vzkaz pro své kolegy z fakulty. „Pokud máte možnost se zúčastnit této soutěže, udělejte to. Získané zkušenosti s přípravou vědecké práce, prezentováním a obhajobou jsou k nezaplacení.“

Právě skončený ročník soutěže SVOČ hodnotí Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum PF UP, jako zdařilý. „Opět jsme dokázali, že naši studenti mají velký potenciál pro kvalitní výzkumnou činnost. Z ‚federálního‘ finále přináší naši studenti umístění na prvních příčkách pravidelně, což mě velmi těší. Zvláště v sekci studentů doktorských programů, kde je konkurence největší, protože soutěží práce ze všech oblastí právní vědy, je úspěch velmi cenný. A naši studenti zde pravidelně bodují. Loni doktorskou sekci vyhrála Anna Sležková, doktorandka na katedře ústavního práva a Jakub Spáčil z katedry mezinárodního a evropského práva dokonce obhájil bronz. Letos se díky Pablu Ramilovi z katedry mezinárodního a evropského práva můžeme těšit ze stříbrné příčky. Navíc jsme získali cenné kovy ve dvou sekcích magisterské soutěže. Jsem rád, že nám i díky této soutěži roste na fakultě nová silná generace právních vědců,“ zhodnotil Ondrej Hamuľák.

Olomoucká právnická fakulta měla také zastoupení v hodnotících komisích finálového kola. Výkony soutěžících posuzovali Olga Rosenkranzová, Kamila Bubelová, Lukáš Ryšavý, Milan Hulmák, Bronislava Coufalová, Soňa Pospíšilová a Martin Faix.

Finále SVOČ 2024 výsledky

sekce – Společenské vědy (politologie, sociologie, ekonomie); římské právo a právní dějiny
2. místo | Mgr. David MARHOLD, Právo a právní věda, 6. ročník
Ernst Swoboda a příprava vládního návrhu občanského zákoníku z roku 1937 (konzultant doc. JUDr. Ondřej Horák, Ph.D.)

sekce – Trestní právo
3. dělené místo | Vojtěch JELONEK, Právo a právní věda, 4. ročník
Trestní odpovědnost umělé inteligence: můžeme obžalovat robota? (konzultant Mgr. Ondřej Švára)

sekce – Soutěžní práce přihlášené studenty doktorských studijních programů