Marie Urbichová a Nikola Šlosárková, studentky Sociální práce se zaměřením na rodinu, vypracovaly projekt na podporu rodinného centra Heřmánek. Jedním z výstupů je Klinika bezplatného sociálního poradenství – budoucí sociální pracovnice do konce roku 2024 nabízí v prostorech rodinného centra profesionální pomoc matkám v těžké životní situaci. Jejich aktivity se dějí pod dohledem akademiček z Katedry křesťanské sociální práce CMTF UP. Projekty vznikají díky service learningu, zážitkové vzdělávací metodě, při níž se studenti zapojují do komunitní služby, kriticky tuto zkušenost reflektují a učí se z ní. První podobné projekty vznikly na Katedře křesťanské sociální práce CMTF UP v roce 2020. Service-learning je na UP podporován také díky členství univerzity v mezinárodní alianci Aurora.
„Ke spolupráci s centrem nás vedla cílová skupina rodiny s dětmi, protože studujeme sociální práci se specializací na rodinu, dále zkušenosti z praxe a motivace věnovat se této skupině v budoucnu. Ve spolupráci s členkami RC Heřmánek se díky klinice věnujeme tématům jako jsou péče o seniory, úmrtí v rodině, situace na Ukrajině, samoživitelé, rodinní příslušníci s handicapem, trh práce, rozvody, dávkový systém nebo přehled sociálních služeb v Olomouci,“ uvedly studentky a autorky projektu Marie Urbichová a Nikola Šlosárková.
Service learning je inovativní přístup ve vzdělávání budoucích sociálních pracovníků. Na rozdíl od standardní praxe vyžaduje intenzivní zapojení pedagogů, kteří podporují studenty, zajišťují kvalitu aplikace teorie v praxi a jsou také v kontaktu s komunitními partnery.
„Výkon sociální práce předpokládá schopnost propojit teorii a praxi – studenti potřebují nejen teoretickou výuku, ale také možnost vyzkoušet si aplikaci naučené teorie v reálných situacích s klienty. Na těchto projektech je skvělé, že vycházejí z odborně zpracované analýzy potřeb, a proto skutečně odrážejí reálné potřeby v terénu. Prostředí partnerských komunitních organizací se tak pro naše studenty stává prostředím pro učení,“ vysvětlily garantky service-learningu dr. Nataša Matulayová a dr. Pavlína Jurníčková.
Na Katedře křesťanské sociální práce CMTF UP vzniklo již 10 úspěšných service learningových projektů, do nichž se zapojilo 47 studentů sociální práce ve spolupráci se 7 komunitními partnery. V rámci hodnocení zavedly akademičky používání kompetenčního rámce LOUIS – umožňuje lépe propojit teoretickou výuku s praktickými zkušenostmi při realizaci studentských projektů service learning, kdy se studenti za pomoci doprovázejících učitelů mohou nejen učit a hodnotit své kompetence, ale také je aktivně rozvíjet.
LOUIS (Learning Outcomes in University for Impact on Society) je jedním ze tří prvků kompetenčního rámce společnosti Aurora, která usiluje o to, aby absolventi získali odborné znalosti, dovednosti a postoje, které jsou klíčové pro rozvoj společnosti. Systém LOUIS je určen ke zvyšování akademických a osobnostních dovedností ve specializovaných předmětech a programech. Umožňuje propojit obecné popisy kompetencí uvedené v kompetenčních rámcích s výkonem a rozvojem studentů v reálném vzdělávacím prostředí.
Více: https://aurora-universities.eu/aurora-competence-framework/