Univerzita Palackého uzavřela strategické memorandum o spolupráci s litovelskou společností PAPCEL. Tímto memorandem se obě strany zavazují ke vzájemné součinnosti při rozvoji společných vzdělávacích a výzkumných aktivit v oblasti papírenské chemie, látek, materiálů, 3D tisku a skenování a čištění odpadních vod s možností rozvoje spolupráce v dalších oblastech.
„Zahájení této spolupráce je dalším ze strategických kroků směřujících k podpoře průmyslových inovací vědeckými týmy UP a k transferu znalostí do aplikační sféry. Se společností PAPCEL budeme spolupracovat na různých úrovních a v různých oblastech, zejména ve vysoce specializovaných laboratorních měřeních, zpracovávání rešerší nebo v oblasti 3D tisku a skenování“, uvedl Roman Jurečka, ředitel Vědeckotechnického parku UP. „Spolupráce s firmou probíhá v dílčích úkolech již několik let a tímto memorandem bude posunuta na vyšší úroveň a posílena o další aktivity,“ dodal.
Cílem navázání užší spolupráce, s důrazem na rozvoj společných vzdělávacích a výzkumných projektů obou společností, je stát se dlouhodobými partnery při vědecké a výzkumné činnosti a při aplikaci výsledků této činnosti do praxe. Obě strany budou dále spolupracovat například při vývoji nových technologií, měření a vyhodnocování výsledků a budou rozvíjet spolupráci na dalších budoucích projektech.
„Jsme firma s dlouholetou historií, která vyrábí stroje a zařízení pro papírenský průmysl. Spolupráci s UP jsme zahájili v roce 2016 se Společnou laboratoří optiky UP a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Orientovala se nejdříve na stanovení metod a jejich možností pro testování vzorků papíru. Výsledkem byla sada provedených měření v oblasti vlastností papíru, jako jsou například orientace vláken v podélném, příčném směru a v průřezu, profil povrchu a optické vlastnosti papíru“, sdělil Petr Fryčák, vedoucí vývoje a výzkumu v PAPCEL. „Podpis memoranda pro nás znamená nejen aktivní spolupráci, ale také sblížení praktických a teoretických zkušeností obou stran, které povedou k získání nových poznatků a pozitivních výsledků,“ doplnil.
Rektor UP Jaroslav Miller zhodnotil chystané snahy jako velmi pozitivní. „Spolupráce mezi univerzitami a firmami stále chybí, proto jsem za všechny tyto snahy velmi rád. Jejich výsledky budou užitečné jak pro Univerzitu Palackého v Olomouci, tak pro společnost PAPCEL,“ uvedl při podpisu memoranda.
Firma PAPCEL je česká společnost s více než pětašedesátiletou tradicí v oblasti výroby a dodávek kompletních papírenských technologií pro výrobu všech běžně dostupných a užívaných druhů papírů. Společnost se řadí mezi přední světové dodavatele moderních, energeticky úsporných koncepcí s důrazem na plnění všech současných environmentálních aspektů s respektem k ochraně životního prostředí. Společnost má síť domácích i zahraničních expertů s dlouholetými zkušenostmi v oboru papírenské výroby a technologie, kteří se podílejí na vlastním výzkumu a vývoji.
Spolupráce firmy PAPCEL se Společnou laboratoří optiky UP a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR se později rozšířila na Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, kde byl například využit SEM mikroskop pro měření povrchů speciálních natíraných papírů a jejich vlastností, byla provedena EDS analýza papírenských materiálů a v poslední řadě je využívána možnost 3D tisku UPrint3D centra ve Vědeckotechnickém parku UP v Olomouci-Holici. V budoucnu by se firma PAPCEL chtěla zaměřit na možnosti využití ultrazvuku, metody zlepšení kvality odpadních papírenských vod, nebo na nanocelulózu jako materiál budoucnosti.