Jednadvacátý ročník Českých akademických her, největší tuzemské vysokoškolské sportovní události, už zná vítěze všech svých disciplín. Do soutěží se nakonec zapojilo téměř 1500 sportovců ze tří desítek českých vysokých a vyšších odborných škol, nejúspěšnější byli studenti a studentky Univerzity Palackého, která hry hostila. Na stříbrné pozici v celkovém hodnocení se umístila reprezentace Univerzity Karlovy, třetí skončila Masarykova univerzita.
Letošní České akademické hry nabídly pět dní zápolení v sedmnácti sportech. Na programu nechyběly atletické či plavecké závody, stolní tenis, judo, orientační běh nebo turnaje v házené, fotbalu či volejbalu. Na sportovištích bylo možné spatřit v akci celou řadu sportovních současných či vycházejících hvězd, včetně několika účastníků olympijských her v Tokiu, Evropských her nebo letní univerziády v Chengdu. Do Olomouce přijela například plavkyně Kristýna Horská (Univerzita J. E. Purkyně), vytrvalostní běžkyně Tereza Hrochová (Západočeská univerzita), kanoistka Tereza Kneblová (Univerzita Karlova) nebo plavec Ondřej Gemov (Univerzita Karlova). Nechyběli ani domácí olympionici, šermíř Jakub Jurka a plavkyně Barbora Janíčková, či další úspěšní sportovci spojení s Univerzitou Palackého, jako judistka Renata Zachová nebo ploutvový plavec Filip Látal.
Olomoučtí studenti a studentky vybojovali celkem 80 medailí, z toho 27 zlatých. Více než polovinu cenných kovů získali v disciplínách plavání a ploutvového plavání, o 11 medailí se postarali atleti, další vybojovali reprezentanti v judu či lukostřelbě. V kolektivních sportech bodovali ve svých turnajích zlatí fotbalisté nebo stříbrné volejbalistky, florbalistky a házenkářky. „Všichni medailisté z UP budou za své výkony odměněni zajímavým sportovním stipendiem,“ podotkl koordinátor sportovní reprezentace UP Vítězslav Prukner z katedry sportu Fakulty tělesné kultury UP, který byl zároveň i místopředsedou organizační výboru her.
Nejúspěšnější sportovkyní Univerzity Palackého se stejně jako před dvěma lety stala plavkyně Barbora Janíčková, členka plaveckého oddílu SK UP studující tělesnou výchovu a biologii. V bazénu Aplikačního centra BALUO si vyplavala v individuálních závodech pět prvenství v plavání a dvě v ploutvovém plavání, k tomu další tři zlata jako členka štafet.
„Je pravda, že se mi dařilo stejně jako před dvěma lety. Na druhou stranu tehdy jsem začala právě na akademičkách poměrně slušnými časy, ale pak jsem se nedokázala zlepšit, když to bylo důležité, tedy při nominaci na mistrovství Evropy. Letos udělám vše pro to, aby se tento scénář neopakoval,“ řekla s tím, že závody na AC BALUO má ráda, protože je to příjemné setkání s kolegy plavci na začátku sezony, navíc v odlišném prostředí, než jsou zvyklí, protože bazén v neředínském centru nemá parametry pro klasické závody.
„Rozhodně bych neřekla, že na mě konkurentky nemají. Největší soupeřky v mých hlavních disciplínách se totiž akademických her neúčastní a pro zbytek holek je to úvod do nové sezony, kdy někdo má natrénováno více, někdo méně. Také bych ráda zmínila, že tři mé medaile jsou ze štafet, kde jsem neplavala jen já, ale další tři závodníci. Bez nich bych tyto medaile neměla,“ dodala plavkyně.
V celkovém hodnocení škol obsadila Univerzita Palackého díky výkonům svých reprezentantů první místo, a to s desetibodovým náskokem před druhou Univerzitou Karlovou. Třetí skončila Masarykova univerzita, čtvrté České vysoké učení technické a pátá příčka žebříčku patří Vysokému učení technickému.
„Letošní České akademické hry proběhly velmi důstojně, a to jak díky precizní přípravě všech soutěží, tak i díky velmi příznivému počasí. Mohli jsme přitom vidět sportovní výkony od studentů, kteří se svým sportům věnují na vrcholové či výkonnostní úrovní, ale i od studentů, kteří patří do kategorie hobby sportovců a kteří ale velmi často přispěli k lepšímu umístění svých týmů. V průběhu soutěžních klání nedošlo k vážnějším zraněním sportovců, snad s výjimkou zajímavého zranění závodníka v orientačním běhu, který do cíle dorazil s větvičkou zabodnutou v ušním boltci. Sportovně technická komise nemusela řešit žádné zásadní protesty proti výsledkům jednotlivých soutěží. S průběhem her jsme velmi spokojeni. Děkujeme všem za účast,“ zhodnotil za organizátory Vítězslav Prukner.
České akademické hry jsou největší tuzemskou pravidelnou vysokoškolskou sportovní událostí, od roku 2002 je pořádá Česká asociace univerzitního sportu ve spolupráci s hostitelskou školou. Univerzita Palackého hry hostila v minulosti již třikrát, a sice v roce 2005, 2015 a 2021. Před dvěma lety UP na hrách zvítězila, vloni v Českých Budějovicích skončila třetí. Výsledky letošního ročníku her jsou k dispozici zde.
V roce 2024 České akademické hry bude hostit Technická univerzita v Liberci.