V kapli se diskutovalo o nenáboženské spiritualitě

Ze zahájení konference v Kapli Božího Těla.
Foto: Martin Višňa
Pátek 11. říjen 2024, 13:00 – Text: Martin Višňa

O duchovním rozměru školství a možnostech nenáboženské spirituality nejen v pedagogice se hovořilo na konferenci Přesah, kterou uspořádala katedra rekreologie Fakulty tělesné kultury UP ve spolupráci s katedrou sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty UP. Pod klenbou Kaple Božího Těla v Uměleckém centru UP se na dvoudenní události sešla padesátka účastníků.

„Záměrem byla diskuze nad možnostmi nenáboženské spirituality, ale ukázalo se, že téma je atraktivní i pro odborníky rekrutující se z křesťanského ideového zázemí. Naopak předpokládané hledání spirituálních rozměrů rovněž v pohybových aktivitách nenalezlo žádného mluvčího, tudíž rozměr rozpravy se nesl prioritně v rámci pedagogického diskurzu,“ uvedl odborný garant konference Ivo Jirásek, který se spiritualitě vedle výchovy v přírodě či filozofie sportu ve své práci dlouhodobě věnuje.

Na přípravě odborného programu dvoudenního setkání se kromě něj podíleli také Pavel Veselský z Filozofické fakulty UP, Roman Kroufek z Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Ivan Lukšík z Pedagogické fakulty Trnavské univerzity v Trnavě.

Účastnici si mohli vyslechnout tři pozvané přednášky. V úvodní komeniolog a filozof výchovy Jan Hábl otevřel téma morální autority pedagoga, Karel Müller z oblíbeného dua Pastoral Brothers mluvil o spiritualitě a sociálních médiích a nenáboženské spiritualitě a postmaterialistické vědě ve vzdělávání se ve svém vystoupení věnovala kulturoložka a terapeutka Kamila Němečková.

„Další příspěvky ohledávaly téma z různorodých tematických i metodologických perspektiv, a to od možností dramatického ztvárnění biblických příběhů přes spiritualitu sledovanou u studentů i učitelů, ověřování možností rituálů v rámci holistického vzdělávání a zážitkové pedagogiky, rozvoj spirituální gramotnosti od předškolního vzdělávání až po vysokoškolskou výuku, ale také hledání paralel s oborem filosofická praxe,“ přiblížil profesor Jirásek.

Program obohatily také tematické workshopy, během jednoho z nich účastníci například tvořili společný artefakt v kovárně u Nebeského glóbu na nádvoří Uměleckého centra UP. A nechyběl ani doprovodný program, který zabezpečili, stejně jako organizační přípravu a hladký průběh konference, studenti katedry rekreologie. „Tím byla večerní návštěva katedrály svatého Václava včetně výstupu na věž, ale také studentská muzika se sklenkou vína. Moc si tohoto neformálního propojení studentů a vyučujících vážím a svým způsobem je vnímám i jako praktickou ukázku chápání univerzitního prostředí prizmatem ideje společenství, universitas,“ dodal garant konference.

Podrobnější informace k vystupujícím a sborník abstraktů příspěvků zájemci najdou zde.