Co skrývá písek v dalekém íráckém Kurdistánu? Jak to, že magnet nemusí být kovový? Kdy zachraňujeme předčasně narozené děti? Byla Božena Němcová šlechtična? A proč si myslíme, že řeholní sestra musí mít smutný a nudný život? To jsou jen některá z tajemství, která vám odhalí březnový univerzitní Žurnál.
Když se řekne tzv. Islámský stát, okamžitě se každému vybaví obrázky násilí, zmaru, ničení. Umírají lidé, před očima celého světa v přímém přenosu mizí historie. Co člověka vede k tomu, aby se vydal do neklidného regionu a snažil se zmapovat a zachránit památky, které patří do pokladnice světového kulturního dědictví? Přečtěte si úvodní téma a příběh Karla Nováčka, archeologa z filozofické fakulty.
Pokud si myslíte, že magnet prostě musí být kovový, vašimi jistotami otřesou vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. Právě jim se podařilo to, o čem snily generace jejich předchůdců v laboratořích po celém světě: vyvinuli organický magnet. Co to je a k čemu to bude, i to se dozvíte na stránkách Žurnálu.
„Mám se co učit, je toho tolik, co nevím, neumím. A přesto – někdy se mi to už koncentruje jen do jediného předsevzetí: učit se lásce. Chápu každý den jako příležitost, abych se učila mít ráda, protože ten bližní, o kterém mluví Evangelium, je konkrétní bytost, se kterou právě teď mluvím, jednám, pracuju a kterou si nevybírám. Nemůžu mít zkrátka plná ústa řečí o tom, že mám milovat celý svět, když nesnáším člověka, který sedí vedle mne,“ říká žena, kterou možná potkáváte při cestách městem. Je nepřehlédnutelná. Kromě úsměvu k ní patří i bílý závoj. Až si přečtete portrét Marty Lucie Cincialové, budete asi překvapeni, jak zajímavý může být život řádové sestry.
Bílá barva patří i k muži, jehož celý profesní život je s nadsázkou řečeno také spojen s odhalováním tajemství – v jeho případě tajemství života. Rozhovor s neonatologem Lumírem Kantorem je možná trošku smutné čtení, ale určitě není beznadějné. To, co on a jeho tým pro záchranu malých tvorečků dělají, je totiž fascinující.
Všelijakých prezidentů je v naší zemi plno. Prezidentek tolik určitě není a přitom jednu máme i na univerzitě. Učí na fakultě zdravotnických věd a „prezidentuje“ komoře záchranářů. „Potřebuju k životu adrenalin, a kdybych jen učila, chyběl by mi, bála bych se stereotypu. V okamžiku, kdy na sebe vezmu naše oranžové oblečení, mi to nehrozí. Každá situace je jiná a v každé se musíte přímo na místě znovu a znovu rozhodovat. To mě baví, a to mě i motivuje. Při učení pak můžu zúročit, co sama dobře znám,“ tvrdí záchranářka, prezidentka a pedagožka Marinella Danosová. Hodně zajímavá absolventka naší UP.
V novém Žurnálu UP, který vyjde 30. března, toho bude ale ke čtení mnohem víc. Tak například článek o zkoumání DNA Boženy Němcové, nebo o mladém studentu práv, který vyrazil na zkušenou do Asie či o atraktivních kurzech, které jsou součástí studia na fakultě tělesné kultury.
Žurnál bude k dispozici zdarma v označených stojanech na fakultách, v hlavní menze, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, v UPointu nebo v Konviktu.