Odpovědí na změny klimatu mohou být místně adaptované genotypy plodin a ekologické hospodaření. Vyplývá to z vůbec první studie, která zkoumá vliv sucha na výnos a kvalitu semen různých genotypů fazole obecné a kterou otiskl odborný časopis European Journal of Agronomy. Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého s kolegy ze Španělska a USA v ní shrnuli výsledky průkopnického tříletého polního experimentu, a to v ekologickém i konvenčním zemědělství. Prokázali, že sucho i zemědělské praktiky výrazně ovlivňují výnosy i kvalitu fazolí, přičemž klíčovým faktorem jsou extrémní teploty.
Fazole obecná je důležitou plodinou pro zajištění udržitelné potravinové bezpečnosti. Se změnou klimatu a zvyšujícím se suchem jsou zemědělci při zajišťování dostatečné produkce vystaveni řadě výzev. Výběr vhodných genotypů přizpůsobených klimatickým změnám, včetně sucha v rámci různých zemědělských systémů je životaschopnou strategií, jak dopady sucha zmírnit.
„Cílem studie bylo vyhodnotit různé genotypy fazole obecné – jak krajové odrůdy, tak komerčně dostupné – v odlišných environmentálních podmínkách, rozdílných režimech hospodaření a způsobech zavlažování, aby bylo možné porozumět tomu, jak různé růstové podmínky ovlivňují jejich výnos a kvalitu semen,“ uvedla jedna z autorek článku Nuria De Diego z CATRIN.
Během tříletého polního experimentu výzkumníci pěstovali dvanáct rozdílných genotypů v uměle zavlažovaných a přírodních dešťových podmínkách za použití postupů konvenčního a ekologického zemědělství. Hodnotili fyziologické reakce rostlin, výnosy semen a kvalitativní parametry a jejich souvislosti s cílem identifikovat možné biomarkery vhodné pro rozpoznání odolných genotypů.
„Výzkum prokázal, že jak sucho, tak i zemědělské praktiky významně ovlivňují výnosy a kvalitu fazolí, přičemž klíčovým faktorem ovlivňujícím sledované parametry jsou extrémní teploty. Ekologické zemědělství dosahovalo při zavlažování srovnatelných výnosů jako konvenční a zlepšilo kvalitu semen v podmínkách bez umělého zavlažování. Krajová odrůda Arrocina de Álava se vyznačovala dobrou tolerancí k suchu a vysokou kvalitou semen při pěstování bez zavlažování. To podtrhuje význam krajových odrůd pro selekci genotypů odolných vůči klimatickým změnám,“ přiblížila vědkyně některé ze závěrů výzkumu.
Studie rovněž potvrdila, že diskriminace izotopů uhlíku v semenech (Δ13C) je spolehlivým ukazatelem pro výběr genotypů odolných vůči stresu, a poukázala na vliv extrémních teplot na obsah tuku a energie v semenech. Vyplývá z ní rovněž, že hledisko klimatické odolnosti je nezbytné začlenit do šlechtění plodin a výběru zemědělských postupů.
Na výzkumu spolupracovali vědci z CATRIN s kolegy z University of the Basque Country a Auburn University. Více se dočtete zde.