Na pulty knihkupectví se nedávno dostala zajímavá kniha s názvem Všechno se v dobré obrátí. Satirický román časově umístěný do doby, která avizuje rozpad Československé federativní republiky, napsal Adam Suchý, absolvent Filozofické fakulty UP. Kniha může oslovit nejen ty, kteří si devadesátky pamatují, ale i ty, kteří by chtěli nahlédnout do světa bez internetu.
Adam Suchý je profesí klinický psycholog a psychoterapeut, prvně však na Filozofické fakultě Univerzity Palackého vystudoval žurnalistiku.
„Psát mě bavilo odmala. Vždycky mě přitahovala vůně knih, zajímal jsem se o váhu svazků, různé typy obálek a přebalů. První díla jsem vytvářel už na začátku základní školy, tehdy to byl komiks o mravencích, pak přišly první básničky, písňové texty a povídky,“ říká. Teď přichází s prvním románem, s jehož tvorbou začínal někdy před patnácti lety.
„Nejprve jsem si psal poznámky. Zpočátku jsem psal tak jednu stránku měsíčně. Bylo to i tím, že jsem se věnoval jiné práci, kterou jsem upřednostňoval. K tomu, abych svůj první román konečně dokončil vlastně přispělo covidové zpomalení,“ dodává básník a psycholog. Ve svém satirickém románu se při vykreslení charakterů postav a duševních pochodů hlavního hrdiny opírá nejen o svou žurnalistickou minulost, ale především o dlouholetou profesi klinického psychologa a psychoterapeuta.
„Studoval jsem zhruba tak, jako jsem psal tento román. Prostě jsem se dlouho hledal a střídal různé obory. Teprve pak jsem se dostal žurnalistice a poté k psychologii. Když tedy vzpomenu na svá studentská léta, tak musím potvrdit, že byla dlouhá a plná zážitků. Z dnešního pohledu to byl pomalý bezstarostný čas plný možností a příslibů. A taky to byla tak trochu divočina,“ doplňuje autor románové prvotiny a zároveň absolvent UP.
V oblasti literatury ovšem dávno není žádným nováčkem. Už v roce 1993 získal nominaci na Cenu Jiřího Ortena, a to za básnickou sbírku Fifolení, ocenění pak sklidila i řada jeho povídek.
„Chtěl bych říct, že je má kniha určena všem, i když to tak asi nebude. Podle prvních reakcí, které dostávám, oslovuje ty, kteří mají nějaké vzpomínky na devadesátá léta. Může být ale zajímavá i pro ty, kteří dobu bez internetu a mobilních telefonů nezažili a chtějí nahlédnout i pod pokličku žurnalistických principů. S jednou paní knihkupkyní jsme se bavili o tom, že období, o němž píšu, je část naší historie, kterou lidé mají většinou rádi. A pokud k tomu máte rádi satiru, je to příběh také pro vás.“
Román Adama Suchého s názvem Všechno se v dobré obrátí vydalo nakladatelství XYZ (Albatros media).
Adam Suchý (*1974) je profesí klinický psycholog a psychoterapeut. Mimo jiné pracuje s transgender lidmi a vede psychoterapeutické výcviky jako lektor. S kolegou M. Světlákem připojil Českou republiku ke Globální psychologické alianci, kde ji dál zastupuje. Původně vystudoval na FF UP žurnalistiku, které se aktivně věnuje. Kromě článků v odborných a populárních časopisech zahrnuje jeho publikační činnost několik básnických sbírek a almanachů poezie. V roce 1993 byl nominován na Cenu Jiřího Ortena za básnickou sbírku Fifolení. Za básnickou sbírku Kančí les (fotograficko-básnická sbírka) obdržel Cenu města Kralupy nad Vltavou. Je také textařem písní pro skupinu Maya, texty píše i pro interprety jako jsou O5 a Radeček, Tereza Kerndlová, Laďa Kerndl, Helena Vondráčková i Karel Gott.