Psal se 23. srpen 1989, když se přibližně dva miliony lidí ze tří pobaltských států okupovaných Sovětským svazem spojily, a to doslova. Vytvořily lidský řetěz dlouhý 675,5 kilometru s cílem ukázat soudržnost pobaltských národů a podtrhnout jejich snahu o obnovení suverenity. Tento protest nyní připomíná výstava fotografií v Knihovně UP ve Zbrojnici.
Výstava pěti desítek černobílých fotografií je umístěná v časopisecké studovně a potrvá po celý červen. Je součástí projektu Remember Bacha, který na právnické fakultě realizuje Ondrej Hamuľák z katedry mezinárodního a evropského práva. „Členství v projektovém konsorciu, které připomíná takzvanou Baltskou cestu, považuji za součást poslání a genetického kódu naší fakulty. Obnovení fakulty bylo jedním z výsledků demokratizačního procesu po listopadu 1989. Hodnoty jako je demokracie, právní stát, občanská společnost a základní práva fakulta propaguje, podporuje a rozvíjí v mnoha ze svých aktivit. Aktivní postoj a podpora Ukrajiny a ukrajinských kolegů a studentů po zahájení ruské agrese je příkladem, že je fakulta věrna svému poslání a ctí hodnoty, které symbolizuje i fenomén Baltské cesty,“ řekl Ondrej Hamuľák s tím, že věří, že si studenti a pracovníci univerzity, stejně jako hosté, najdou chvilku zastavit se u výstavy a připomenou si zmiňované hodnoty.
Do projektu je zapojeno osm dalších partnerů: Tallinská technická univerzita, Univerzita ve Vigu, Univerzita v Boloni, nezisková organizace EESTI Poliitiliste Liit MTU, litevská Univerzita Vytautas Magnus, Universita v Bialystoku, nevládní organizace Creative Ideas a Univerzita Komenského v Bratislavě.
Lidský řetěz spojil 23. srpna 1989 hlavní města pobaltských republik — Vilnius, Rigu a Tallinn. Z Vilniusu vedl po dálnicích a hlavních silnicích přes Ukmergė, Panevėžys, Pasvalys a Bausku do Rigy a dále přes Ainaži a Pärnu do Tallinnu. V 19 hodin místního času rozmístění účastníci na čtvrt hodiny spojili ruce a vytvořili tak nepřerušený řetěz po celé délce. Po rozpuštění řetězu se na mnoha místech konala lidová shromáždění, na nichž si lidé připomínali minulé události a vyjadřovali vůli po obnovení národní suverenity.
Výstava The Baltic Way se uskutečnila již vloni na podzim na právnické fakultě. V plánu je letos ještě jedna její zastávka, místo je zatím v jednání.
Projekt Remember Bacha má svou webovou stránku.