Ve středu 15. 5. 2024 zemřel docent Karel Floss, zakládající člen obnovené olomoucké katedry filosofie, její vůdčí osobnost na přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Filosof a klasický filolog, žák a blízký spolupracovník prvního rektora Palackého univerzity Josefa Ludvíka Fischera stejně jako olomouckého dominikána Metoděje Habáně. „Pétépák“, který s výjimkou krátkého období na sklonku šedesátých let nemohl v akademické sféře působit (v roce 1968 obhájil svou disertační práci o Augustinově pojetí času a dějin), a tak v době totality spoluorganizoval ekumenické semináře v Jirchářích a v Olomouci organizoval bytové semináře.
Až po roce 1989 se mohl plně, s neúnavnou energií vrhnout do organizování filosofického života na katedře filosofie v Olomouci, kde se habilitoval, kde přednášel řeckou a latinskou filosofickou terminologii, antickou filosofii, metafyziku. Organizoval zde přednášky Jednoty filosofické, založil tradici tzv. Hebdomades philosophicae olomucenses. Zároveň v Sázavě, ve svém bydlišti, začal pořádat Letní filosofickou školu, která se na jiném místě koná dodnes a kterou prošlo a bylo formováno mnoho zájemců o filosofii. Byl činný i politicky, v devadesátých letech jako senátor Senátu České republiky a zakladatel Křesťansko-sociální platformy ČSSD. V Sázavě ze svého senátorského příjmu také založil Nadaci Světový Étos – Centrum Prokopios navazující na ideje jeho přítele, teologa Hanse Künga, jež podporovala přednáškovou činnost v duchu ekumenického a společenského dialogu nejen v rámci zmíněné Letní filosofické školy. V roce 2016 u příležitosti přednesení Výroční přednášky k poctě J. L. Fischera ocenila Univerzita Palackého jeho přínos udělením Pamětní medaile.
Karel Floss odešel ve věku nedožitých devadesáti osmi let, duševně i duchovně stále svěží, jak svědčí i jeho „osudy“, které před dvěma lety natočil pro Český rozhlas, tak skutečnost, že se hodlal aktivně, s vlastním příspěvkem, účastnit i letošní Letní filosofické školy. Katedra filosofie, Filosofická fakulta UP i celá česká kultura mu vděčí za mnohé a bude si Karla Flosse připomínat jako inspirativního filosofa, který v sókratovském duchu neustále vybízel k hledání pravdy v otevřenému dialogu.
Tomáš Nejeschleba
vedoucí katedry filosofie FF UP