Nové umělé pacienty, tzv. fantomy, s možností aplikace virtuální reality a záznamu zákroků pořídí Klinika zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Umožní jí to rozšířit a dále zkvalitnit praktickou výuku na simulátorech pro postgraduální studenty a lékaře ve specializačním vzdělávání. Nákup moderního přístrojového vybavení je podpořen z Národního plánu obnovy.
Klinika zubního lékařství v současnosti disponuje patnácti staršími fantomy, na kterých se učí a zároveň si následně procvičují potřebné dovednosti jak studenti magisterského programu, tak i postgraduální studenti – doktorandi a lékaři ve specializačním vzdělávání, pro které však vybavení fantomárny není dostačující. „U postgraduálního studia se již jedná o odbornosti či specializace, jako je například endodoncie, implantologie či klinická stomatologie, a v tomto směru jsme dosud omezeni technickým vybavením i časovou kapacitou pro simulační výuku, kterou musíme kloubit s léčebnou péčí,“ uvedla přednostka kliniky a proděkanka LF UP pro studium Zubního lékařství a Dentistry Iva Voborná.
Tato situace se však brzy změní díky projektu, v rámci něhož klinika pořídí až šestnáct nových modernějších simulátorů s možností aplikace virtuální reality a také mikroskopové vybavení, které je pro specializované oblasti zubního lékařství potřeba.
„Bude to pro nás velký kvalitativní skok a budeme moci studentům nabídnout nové výukové předměty. S využitím virtuální reality se můžeme při výuce věnovat komplikovanějším reálným případům a jejich řešení na simulátoru před ošetřením pacienta. Toho bychom na počátku naskenovali 3D rentgenem, zpracované snímky pak vložili do virtuální reality, díky níž by si student-lékař na simulátoru mohl nanečisto vyzkoušet ošetření, které dotyčnému bude v ústech provádět,“ přiblížila přednostka kliniky.
Moderní simulátory nahradí část dosluhujících starších fantomů, kdy některé z nich ještě najdou uplatnění, například v cvičné zubařské ordinaci v Pevnosti poznání. S novým přístrojovým vybavením dojde ve fantomárně na klinice i ke změnám organizačním. Její prostory budou účelněji a funkčněji využity. K úpravám by mělo dojít v létě příštího roku.
Nové vybavení pro simulační výuku Kliniky zubního lékařství LF UP a FNOL bude pořízeno pod hlavičkou projektu Navýšení kapacity pro simulační výuku v doktorském studijním programu Stomatologie a ve specializačním vzdělávání v rámci vzdělávacího programu v oboru Klinická stomatologie (registrační číslo CZ.31.7.0/0.0/0.0/23_086/0008496), který je v rámci Národního plánu obnovy spolufinancován Evropskou unií. Rozpočet projektu počítá s výdaji ve výši 23,5 milionu korun.
Hlavní řešitelkou projektu je proděkanka LF UP pro studium Všeobecného lékařství 4.–6. ročníku a vedoucí fakultního simulátorového centra Centesimo docentka Eva Klásková, odborný tým dále tvoří Luděk Kaprál a Jaromír Vachutka ze zmíněného centra. Administrativní část projektu zabezpečuje Projektový servis UP.