Týden plný aktivit zaměřených na podporu udržitelného rozvoje, zlepšení prostředí, v němž žijeme, nebo upcycling. To je Evropský týden udržitelného rozvoje, k němuž se opět připojuje i Univerzita Palackého. Od 23. do 27. září je na programu například bazar, den bez aut, rozšířená nabídka bezmasých jídel v univerzitních menzách nebo workshopy, na které se už lze registrovat.
„Co znamená ‚žít udržitelně‘? Chovat se tak, abychom dovedli uspokojit své potřeby, ale zároveň se snažili omezovat negativní dopady na budoucnost a příští generace. Není to tedy nic nového ani cizího, spousta z nás jen neví, že vlastně už udržitelné věci dělá,“ říká Miroslava Zavadil, referentka udržitelného rozvoje na UP. Seznámit se s některými aspekty udržitelnosti a získat inspiraci pro každodenní život proto mohou všichni z UP během Evropského týdne udržitelného rozvoje, který pořádá Udržitelná univerzita.
Například univerzitní bazar je jedinečnou příležitostí, jak dát nepotřebným věcem druhou šanci a zároveň ušetřit přírodní zdroje. Proběhne jako součást festivalu MEET UP v úterý 24. září. Přinést nebo odnést lze oblečení, knihy a studijní materiály či domácí potřeby.
Novinkou v letošním programu týdne udržitelnosti jsou workshopy. Věnovat se budou péči o pokojové rostliny nebo úklidu domácnosti pomocí přírodních čisticích prostředků. Zájemci si mohou vyzkoušet techniky mindfulness nebo si vyzkoušet lokální výrobu piva v experimentálním univerzitním pivovaru Eureka. Na všechny workshopy je potřeba se předem zaregistrovat.
Mezinárodní den bez aut, který se bude konat ve středu 25. září, upozorňuje na stále rostoucí problém znečištění ovzduší, emisí skleníkových plynů a hluku způsobených automobilovou dopravou. V tento den je pro všechny, kteří na univerzitu dorazí veřejnou dopravu, na kole nebo pěšky a zastaví se na Zbrojnici nebo u hlavní budovy přírodovědecké fakulty, připraveno občerstvení nebo soutěže. Cyklisté mohou využít bezplatný servis kola nebo vyzkoušet, jak se jezdí s nákladním cargo kolem.
Po celý týden bude v menzách UP rozšířená nabídka bezmasých jídel – každý den budou bezmasé polévky a v nabídce jedno jídlo bezmasé a jedno rostlinné. „Tato iniciativa má za cíl ukázat, že i bezmasá strava může být chutnou a výživnou alternativou k masu, jehož produkce je často spojena s výraznými dopady na životní prostředí. Navazujeme tak na dva workshopy přípravy rostlinné stravy, které jsme nedávno uspořádali pro Správu kolejí a menz UP,“ doplňuje Miroslava Zavadil.
Díky dlouhodobé spolupráci univerzity se společností nextbike, která v Olomouci provozuje sdílená kola, je možné využít výhodnou nabídku předplatného nebo získat kredit zdarma a vyzkoušet tak jízdy na sdílených kolech například mezi jednotlivými budovami univerzity.
Kompletní program Evropského týdne udržitelného rozvoje na UP i možnost registrace na workshopy najdete na webu Udržitelné univerzity.