Akademický rok se na pedagogické fakultě tradičně začíná i setkáním s absolventy

Foto: Archiv PdF UP
Čtvrtek 26. září 2024, 11:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Inspirace z fakulty. To je základní tematická linka letošních Dnů pro absolventy a přátele Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Kromě možnosti potkat se se spolužáky i s přednášejícími se v dvoudenním programu zájemcům nabízí zajímavé workshopy i vzdělávací a metodické akce.

Pedagogická fakulta UP připravila pro své absolventy a přátele program plný inspirativních workshopů, komentovaných prohlídek a neformálních setkání. Během tradičních Dnů pro absolventy a přátele PdF UP (4.–5. října) se zájemcům nabídnou ukázky nejnovějších kreativních workshopů, didaktických technik i koncert absolventské kapely. Po roce se tak bývalí studenti a studentky opět mohou potkat přímo ve škole, mohou zavzpomínat na studijní léta i se svými přednášejícími a zároveň se seznámit s tím, co je na fakultě nového.

„Srdečně zveme všechny své bývalé studentky a studenty, zároveň všechny přátele naší fakulty. Dny pro absolventy mají u nás už dlouholetou tradici. Jde o malý festival katederních akcí, které pořádáme pravidelně v úvodu zimního semestru. Protože víme, že se naši absolventi zajímají o konkrétní edukativní akce typu workshopů, zařadili jsme je do programu i letos. Naši absolventi stojí o sdílení různých tipů do praxe nebo projektů, jejich výstupy mohou využít ve své učitelské profesi. Mají zájem o setkání se svými spolužáky a vyučujícími přímo na katedrách, pracovištích, kde kontakt s komunitou pěstujeme dlouhodobě. Jsme za to i velmi rádi,“ uvedla Petra Šobáňová, proděkanka PdF UP.

Už během prvního dne se bývalí studenti a studentky mohou v komentované prohlídce seznámit s historií hlavní budovy fakulty na Žižkově náměstí, zároveň se dozví o jejím chystaném rozvoji směřujícím k modernímu a inspirujícímu prostředí. Kromě hlavní budovy fakulta nabídne také prohlídku Kaple Božího těla a celého bývalého jezuitského konviktu, Uměleckého centra UP, kde se ke zhlédnutí aktuálně nabízí i výstava diplomantů a diplomantek katedry výtvarné výchovy.

Zajímavý program nabídnou také jednotlivá pracoviště fakulty, která jsou připravena přiblížit zájemcům svou činnost. Zároveň jsou otevřena k diskuzi o současné podobě vzdělávání. Takto zaměřený program nabízí například katedra českého jazyka a literatury, také katedra technické a informační výchovy, která je připravena ukázat zájemcům i vybrané dílny, laboratoře a posluchárny. Zajímavý workshop, v němž se zájemci seznání s technikami muzikoterapie a muzikofiletiky s uplatněním do praxe, si připravila i katedra hudební výchovy. Podobně inspirativně k programu každoročně přistupuje také katedra výtvarné výchovy, jež prezentuje řadu svých aktivit a metodických materiálů. V ateliéru kresby příchozím i letos přiblíží aktuální projekty či metodické materiály k duševnímu zdraví a wellbeingu. Absolventi a absolventky se při tomto setkání již tradičně podělí o své zkušenosti v příjemném hutném a stručném formátu Pecha kucha.

„I letos naše dvoudenní setkání uzavře koncert absolventů fakulty. Členové olomoucké kapely Loco Poco zahrají řadu známých songů v komorním akustickém hávu, zároveň v chytlavém provedení,“ shrnula Petra Šobáňová, proděkanka PdF UP.

Dny absolventů a přátel PdF UP každoročně navštěvují stovky lidí. Letos se konají 4.–5. října. O programu více zde.