Budova právnické fakulty se proměnila ve výstavní plochu

Monument – AI, Spravedlnost zdobí fasádu budovy A právnické fakulty.
Foto: Eva Hrudníková, MUO
Úterý 2. červenec 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Po Horním náměstí, náměstí Národních hrdinů a Fakultní nemocnici Olomouc zamířilo Trienále SEFO 2024 také na právnickou fakultu, přesněji na fasádu budovy A. Zdobí ji dílo Monument AI – Spravedlnost, které je výsledkem „hry“ Vladimíra Havlíka, olomouckého performera, malíře, kreslíře a vysokoškolského pedagoga, s umělou inteligencí.

„Vladimír Havlík se v rámci Trienále SEFO pouští na území jen málo známá a nebezpečná – obrací se k AI a testuje její kreativní možnosti, ambice i vlastní imaginaci. Vyzývá ji k rekonstrukci původních realizací, performancí a happeningů svých a svých kolegů, přičemž dává prostor je znovu interpretovat a revokovat zcela po svém,“ vysvětlila kurátorka Barbora Kundračíková z Muzea umění Olomouc.

Dílu tentokrát nepředcházela žádná performance. „Akce proběhla virtuálně, vytvořený monument jako by ji zdokumentoval. Což samozřejmě není pravda. Všímavý divák to určitě pozná, umělá inteligence naštěstí není dokonalá,“ řekl Vladimír Havlík, který působí na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. AI zadal prompt: Marina Abramović, slavná srbská umělkyně, zpodobňovala spravedlnost s využitím symbolů – vah, meče a šátku přes oči. „Měl jsem několik výsledků, společně s kurátorkou jsme vybrali takový, aby korespondoval s prostorem mezi budovami právnické fakulty,“ dodal umělec s tím, že by byl rád, kdyby vystavený dokument vyvolal diskuzi nejen mezi studenty práv.

O propojení umění a veřejného prostoru se právnická fakulta nesnaží poprvé. Od konce roku 2022 veřejně přístupné prostory v budově B zdobí velkoformátové abstraktní obrazy Michala Ožibka. „Naším cílem není pouze oživit prostory naší fakulty, ale nechat na naše studenty působit moderní umění, které k mladým lidem patří. V této snaze a spolupráci s kulturními institucemi našeho regionu budeme i v budoucnu pokračovat,“ řekl Michael Kohajda, proděkan pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční podporu PF UP.

Výstava Trienále SEFO 2024 byla zahájena v Muzeu umění Olomouc 27. června a potrvá do konce roku.

Součást výstavy Trienále SEFO je k vidění i v areálu Fakultní nemocnice Olomouc před Teoretickými ústavy Lékařské fakulty UP. Jde o rozměrné, větrem rozpohybovávané dílo Automatizace Ludditů od maďarské dvojice Randomroutines, jehož tématem je postavení práce v životě lidí. Na fotce pouze detail konstrukce s několika tematickými výjevy. (vim)