Na prestižní Imperial College London (ICL) bude v příštích měsících působit fyzikální chemik David Panáček z CATRIN Univerzity Palackého. Díky úspěchu v projektové výzvě Marie Curie Fellowship (MSCA) – CZ se zapojí do výzkumu ve skupině vedené špičkovým odborníkem v oblasti vývoje senzorů pro monitoring a studium rostlin Firatem Güderem.
„Na katedře bioinženýrství Fakulty technologické ICL zúročím své znalosti o využití grafenové chemie při vývoji účinných a citlivých senzorů. V tomto případě půjde o senzory, které budou schopny detekovat fyziologické změny v rostlinách způsobené různými druhy stresů, včetně nemocí. Jelikož budu moci spolupracovat s odborníky světového formátu v tomto oboru, vnímám to jako obrovskou příležitost učit se nové věci od těch nejlepších,“ uvedl David Panáček, který čtrnáctiměsíční pobyt na Imperial College London zahájí počátkem února. Senzory, které se podaří vyvinout, bude následně testovat ve spin-off společnosti AgroBioChem v České republice.
David Panáček je absolventem doktorského studia Materiálová chemie. Již během něj se specializoval na vývoj nových nízkorozměrných nanomateriálů pro biologické a environmentální aplikace, s využitím grafenu, grafenových derivátů či uhlíkových teček. Senzorickým aplikacím se věnoval i během stáže v Katalánském institutu nanověd a nanotechnologií ve Španělsku pod vedením profesora Arbena Merkoçiho. Mezi jeho významné úspěchy patří spolupráce při vývoji „atomárních antibiotik“ schopných čelit rezistenci bakterií.
„Jsem velmi rád, že další z našich mladých vědců bude moci sbírat zkušenosti na prestižním zahraničním pracovišti, v minulosti to byla například University of Cambridge nebo Institut Karolinska. Co mě těší ještě více, je skutečnost, že se po této zkušenosti vracejí zpět do CATRIN. David Panáček má za sebou řadu skvělých výsledků a věřím, že možnost pracovat pod vedením Firata Güdera ho může v kariéře posunout výrazně vpřed,“ uvedl ředitel CATRIN Pavel Banáš.