V olomouckém Arcibiskupském paláci byli dnes do svých funkcí slavnostně uvedeni nově zvolení děkani pěti fakult Univerzity Palackého. Děkanské insignie převzali z rukou rektora Jaroslava Millera, který zároveň představil vize pro své druhé funkční období v čele univerzity i nový tým prorektorů.
Pro první funkční období byli v pozici děkanky a děkanů potvrzeni Libuše Ludíková na pedagogické, Zdeněk Pechal na filozofické, Martin Kubala na přírodovědecké fakultě a Michal Šafář na fakultě tělesné kultury. Vedení svých úřadů se ujali začátkem února. Už od března loňského roku vede fakultu zdravotnických věd Jaroslav Vomáčka, který stál v jejím čele i v předchozích čtyřech letech. Děkanské řetězy obdrželi z rukou rektora Jaroslava Millera, který je dekoroval spolu s předsedy fakultních akademických senátů.
„Bude mi ctí s vámi spolupracovat a byl bych rád, kdyby nás všechny spojoval jeden étos – totiž étos služby této univerzitě a svobodné a demokratické České republice. Prosím akademickou obec, aby nás v našich snahách podporovala, protože velké věci dokážeme jedině společně,“ zdůraznil rektor Jaroslav Miller.
Nově inaugurovaní děkani ve svých nástupních projevech shodně ocenili práci svých předchůdců, pod jejichž vedením fakulty dosáhly špičkové úrovně v oblasti vědy i výuky. Zároveň nastínili vize, které by ve svém funkčním období rádi naplnili a představili proděkanské týmy.
Do druhého funkčního období vstoupil 1. února také rektor Jaroslav Miller, kterého do čela Univerzity Palackého zvolil Akademický senát UP na podzim minulého roku. Jeho první čtyřleté funkční období se uzavřelo v závěru letošního ledna, nové potrvá do 31. 1. 2022.
Při stručném zhodnocení svého působení v rektorské funkci Jaroslav Miller zdůraznil výrazný posun, který Univerzita Palackého zaznamenala ve všech klíčových oblastech. Poděkoval zaměstnancům a studentům UP a vyzdvihl zásluhy dosavadního prorektorského týmu i děkanů všech osmi fakult. V následujícím období se podle jeho slov univerzita soustředí na několik hlavních priorit, mezi které zahrnul další masivní internacionalizaci univerzity, systémovou podporu juniorských vědců, dosažení nového způsobu hodnocení vědy, získání institucionální akreditace a důraz na kvalitu a modernizaci výuky napříč univerzitou.
„Bohužel není možné vyloučit, že vzhledem k současnému politickému a společenskému klimatu v České republice čekají univerzitu náročnější časy a výzvy. Jsem si však jist, že s týmem prorektorů, s nimiž vstupuji do druhého volebního období, tyto výzvy zvládneme,“ uvedl Jaroslav Miller.
Staronový rektor povede univerzitu v dalších čtyřech letech s obměněným sedmičlenným týmem prorektorů. Oblast studia bude mít na starosti i nadále Vít Zouhar, který zároveň zůstává i statutárním zástupcem rektora. V nejužším vedení bude pokračovat také Petr Bilík jako prorektor pro vnější vztahy, stejně jako prorektorka pro vědu a výzkum Jitka Ulrichová. Část její agendy, zaměřenou na strategii výzkumu a hodnocení vědy, přebírá nově prorektor Jaromír Fiurášek, jehož úsek obsáhne i transfer technologií. Prorektorkou pro nově vytvořený úsek pro strategické plánování a kvalitu se stala Hana Marešová, organizaci a rozvoj bude řídit Jiří Lach a zahraničí Martin Kudláček.
V závěru slavnostního aktu předal Jaroslav Miller končícím děkanům Jiřímu Lachovi, Ivo Frébortovi, Čestmíru Serafínovi a Zbyňku Svozilovi Pamětní medaile UP a poděkoval jim za práci, kterou odvedli v čele filozofické, přírodovědecké, pedagogické fakulty a fakulty tělesné kultury.
Slavnostně inaugurovaní děkani
Libuše Ludíková, děkanka Pedagogické fakulty UP (2018 – 2022) – Dosavadní proděkanka pro vědu, výzkum a doktorská studia je absolventkou PdF UP v oboru Učitelství pro školy pro mládež vyžadující zvláštní péči, profesorkou byla jmenována pro obor Speciální pedagogika. Fakultu vedla už před svým předchůdcem Čestmírem Serafínem po dvě funkční období. Působila také jako prorektorka Univerzity Palackého a vedoucí katedry speciální pedagogiky PdF. Je členkou Ústavu speciálněpedagogických studií PdF. V nadcházejícím období se chce zaměřit zejména na zvyšování kvality, internacionalizaci a podporu oborových didaktik, zintenzivnit míru zastoupení praxe ve výuce, rozšířit nabídku celoživotního vzdělávání i spolupráci s absolventy.
Martin Kubala, děkan Přírodovědecké fakulty UP (2018 – 2022) - Magisterské a doktorské studium v oboru Fyzika a chemická fyzika absolvoval na MFF UK v Praze, habilitační řízení obhájil na PřF UP. Působí jako vědecký pracovník Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Je garantem a předsedou státnicových komisí a organizátorem projektů Badatel a Newton i Konference mladých přírodovědců. Ve funkci děkana vystřídá Ivo Fréborta, který fakultu vedl předchozí čtyři roky. Pozornost chce věnovat vyvážené podpoře vědy, výuky a popularizačních aktivit pro širší veřejnost. Zaměří se i na posílení komunikace uvnitř fakulty a na zjednodušení a větší transparentnost administrativních a rozhodovacích procesů.
Zdeněk Pechal, děkan Filozofické fakulty UP (2018 – 2022) – Absolvoval FF UP, kde také úspěšně uzavřel profesorské řízení v oboru Dějiny slovanských literatur. Ve vedení fakulty dříve působil jako proděkan pro studijní záležitosti a statutární zástupce děkana. V současné době je vedoucím katedry slavistiky. Na postu děkana nahradí po osmi letech historika a politologa Jiřího Lacha. K jeho prioritám bude patřit především úspěšná akreditace, mezioborová spolupráce, kvalifikační růst pracovníků fakulty nebo mezigenerační dialog. Pokračovat chce také v systému grantové podpory vědecké práce, nastaveném minulým fakultním vedením.
Michal Šafář, děkan Fakulty tělesné kultury UP (2018 – 2022) - Je absolventem oboru Tělesná výchova – pedagogika na FTK a oboru Psychologie na FF. Od roku 2001 působil na fakultě jako odborný asistent, v posledních letech byl vedoucím katedry společenských věd v kinantropologii. Věnuje se také soukromé praxi, jako sportovní psycholog stál po boku například tenistce Petře Kvitové. Je předsedou Asociace psychologů sportu v ČR. Do čela FTK nastupuje po osmiletém působení Zbyňka Svozila. Usilovat bude o vybudování komplexního a kvalitního systému péče o uchazeče, studenty i absolventy. Zaměřit se chce také na udržení výzkumné excelence v oboru kinantropologie, prohlubování vztahů s Českým olympijským výborem a sportovními svazy i na další upevňování pozice fakulty jako centra podpory pohybové aktivity v regionu.
Jaroslav Vomáčka, děkan Fakulty zdravotnických věd UP (2017 – 2021) - Vystudoval všeobecné lékařství na LF UP. Je docentem a pedagogem Ústavu radiologických metod FZV, v jehož čele stál v předchozích letech, a působí také jako lékař Radiologické kliniky LF UP a FNOL. Za sebou má i čtyřletou manažerskou zkušenost ve funkci ředitele FNOL, kterou vedl v letech 2003–2007. Poprvé byl zvolen děkanem FZV v roce 2013, fakultu povede ve svém druhém funkčním období. V něm bude věnovat intenzivní pozornost přípravě a realizaci výstavby nového fakultního sídla fakulty i dalšímu zkvalitnění vědecké, vývojové a výzkumné činnosti. Fakulta by měla pod jeho vedením rozšířit nabídku nových studijních oborů, posílit studentské zahraniční mobility a rozvíjet odbornou kvalifikaci akademických pracovníků.